مقالاتموفقیت

نشانه های قانون جذب در قرآن

در کتاب های آسمانی قبل از قران مانند تورات و انجیل  … اشارات زیادی به قانون جذب  و اینکه قانون جذب چیست شده است در کتاب آسمانی ما مسلمانان  در کنار داستان هایی که از پیامبران ذکر شده است اشاراتی به قانون جذب در قران شده است و آموزه هایی پنهان و آشکار از کاربرد قانون جذب در اختیار ما قرار داده سان در قسمت های مختلفی از قران اشاره شده است که افرادی که اهل تفکر و تعقل هستند پیام ها را دریافت خواهند کرد. بنابراین نه تنها در قران بلکه در بسیاری از کتاب های آسمانی دیگر به طور مستقیم به قانون جذب اشاره نشده است و تنها از طریق تعقل و تفکر می توان اشارات مربوط به قانون جذب را دریافت کرد.

ما در این مقاله برداشت های خود را از منابع دینی موجود را اعلام می کنیم و در این خصوص کارشناس مساعل دینی نیستیم.

نحوه فکر و اندیشه انسان تاثیر بسزایی در زندگی آن دارد شخصی که دارای نگرش مثبت باشد هیچ رویدادی را شر نمی داند و تمامی لحظات زندگی خود به بهترین شکل استفاده می کند.
اثبات وجود داشتن قانون جذب و یافتن نشانه هایی از آن در قران به بسیاری از افراد کمک کرده است به درک مناسبی از این قانون برسند. بر اساس آنچه که محققان در این زمینه بدان رسیدند یکی از مهم ترین پیام های قران برای ما انسان ها قانون جذب می باشد.

مطلب پیشنهادی : چرا قانون جذب در مواردی کار نمی کند

قانون جذب در قران

بر اساس آنچه که بارها در توضیحات قانون جذب گفته شده است نشانه اینکه ما انسان ها در مسیر درست دریافت خواسته هایمان هستیم یا نه این است که احساس مان چگونه است . احساس خوب نشان دهنده این است در مسیر صحیح هستیم و خواسته های خوبمان را دریافت می کنیم.
در قران هم به گونه ای به این موضوع اشاره شده است در قران یکی از مساعل مهمی ک بدان اشاره شده است دوری از غم و اندوه و توجه به حس خوب و شاد بودن است در قران کریم غم واندوه با کلمه “حزن” و این کلمه در قران در 25 سوره 42 بار ذکر شده است که 35 مورد آن به صورت نفی شده آمده است یعنی 35 بار در قران اشاره شده است که نباید غمگین باشید.

سوره یونس / آیه 62

أَلَا إِنَّ أَوْلِيَاءَ اللَّهِ لَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ
آگاه باش که دوستان خدا نه ترسی دارند و نه غمگین میشوند .

یکی از موارد مهمی که در این آیه بدان اشاره شده است بکار بردن فعل مضارع “یحزنون” می باشد این بدیان معناست که افرادی که در تمام طول زندگی شان غمگین نیستند و این فعل نشان دهنده استمرا و دائمی بودن است.

سوره بقره / آیه 38

قُلْنَا اهْبِطُوا مِنْهَا جَمِيعًا ۖ فَإِمَّا يَأْتِيَنَّكُمْ مِنِّي هُدًى فَمَنْ تَبِعَ هُدَايَ فَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ
گفتیم همگی از بهشت فرود آیید پس چون از جانب من هدایتی برای شما آمد .آنان که از هدایت من پیروی کنند هرگز بیمناک و اندوهگین نخواهند شد .

بر اساس گفته های این آیه شریفه قران  شاد بودن رابطه مستقیمی دارد با هدایت شدن از سوی پروردگار به بیانی دیگر چنانچه ما احساس بدی داشته باشیم یعنی از هدایت پروردگارمان دورشدیم و به سوی شیطان نزدیک شده ایم. بنابراین باید همواره تلاش کنیم تا احساسمان را خوب نگه داریم.

قانون جذب در قران

قانون جذب در قران چه می گوید

همانطور که در قانون جذب بدان اشاره شده است که انسان به هر چیز توجه کند آن را به سوی خود فرا می خواند در قران به این مسائله به طور ویژه ای اشاره شده است در سوره ابراهیم و در آیه هفتم خداوند اینگونه سخن می گوید:

وَ إِذْ تَأَذَّنَ رَبُّکُمْ لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ وَلَئِنْ کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِی لَشَدِیدٌ و به خاطر آورید هنگامی که خدا اعلام فرمود که شما بندگان اگر شکر نعمت به جای آرید و شکرگزاری کنید، بر نعمت شما می‌افزایم و اگر کفران و ناسپاسی کنید عذاب من بسیار سخت است.

به بیان قران شکرگذاری کردن یعنی توجه کردن به نعمت ها و بر طبق قانون با توجه به هر چیزی آن را به سمت خویش جذب می کنید و کفرو ناسپاسی از نعمت یعنی توجه به نداشته ها و این موجب در زندگی کمبود بیشتری را داشته باشید.

بنابراین قانون جذب هیچ گونه منافاتی با آموزه های دینی ما ندارد و اموزه های دینی ما و قانون جذب همه در یک راستا هستند در جهت تعالی انسان و تنها یک انسان شاد است که می تواند به درجات بالای انسانی خود دست یابد به همین دلیل در قران به شادی انسان اشاره شده است.

قانون جذب در روایات و سنت اهل بیت

علاوه بر وجو نشانه هایی از قانون جذب در قران در روایات نیز به قانون جذب اشاره شده است.
در سخنی از امام علی «ع» چنین امده است که هر شخصی که در زندگی به دنبال چیزی باشد به همه یا بخشی از آن دست خواهد یافت. و این روایت اشاره مستقیمی دارد به قانون جذب که به هر چه بیاندیشی و به دنبال هر چه باشی در آخر بدان دست خواهی یافت

در روایتی دیگر از امام علی «ع» امده است یقین و ایمان خوب اندوه را دور می کند. ایمان به قدرت خداوند سرچشمه تما شادی هاست و با تمرکز وتوجه می توان بدان دست یافت.

در روایتی دیگر از امام کاظم «ع» دیدن شکل آمده است کسی که خود را به اندوه می زند اهل اندوه می شود. روایتی دیگر از امام صادق «ع» فکر کردن به اندوه و حزن انسان را اندوهگین خواهد کرد بنابراین انسان باید به ریسمان الهی چنگ بزند و خود را از افکار منفی دور نگه دارد.

.

بنابراین تارکی چیزی جز عدم وجود نور نیست بنابراین تا زمانی که با افکار تاریک به دنیای اطراف خود می نگرید چیزی جز تاریکی و غم واندوه جذب نخواهی کرد در تمام آموزه های دینی اشاره شده است که خداوند به انسان این قدرت را عطا کرده است که خود خالق همه چیز زندگی خود باشد بنابراین مسئولیت تمامی زندگی اش بر عهده خودش است و این ما هستیم که با انتخاب اینکه به چه چیز بیاندیشیم و به چه چیز نیاندیشیم راه ورد آن ها را به زندگی مان باز کنیم.

در نهایت امر باید بگویم این شما هستید که تصمیم می گیرید که از آموزه های دینی چه برداشتی کنید می توانید قانون جذب را در کنار باورهای دینی خود قرار دهید و از آن در جهت رشد و تعالی خود استفاده کنید تنها این را بیاد داشته باشید که قانون جذب هیچ گونه منافاتی با قران و آموزه های دینی ندارد این به نحوه دریافت و تفسیر ما باز میگردد که چه چیز را بپذیریم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا