روابطمقالاتموفقیت

با افراد حسود چگونه برخورد کنیم؟

در زندگی اغلب ما با افراد پر رو و حسودی روبه رو می شویم که به شکلی تاثیرات منفی بر روند و سبک زندگی مان ایجاد می کنند که گاه این افراد از تاثیرات مخربی که بر روی زندگی دیگران ایجاد می کنند آگاهی ندارند. در این مقاله سایت تومیتونی قصد داریم تا بیاموزیم که چگونه این افراد را از زندگی مان دور کنیم و نحوه برخورد با افراد حسود چگونه می باشد پس تا ادامه مقاله با ما همراه باشید.

 

افراد حسود و منفی باف در همه جا وجود دارند این افراد در محل کار , دانشگاه و حتی در محافل خانوادگی حضور دارند و تلاش دارند تا تاثیرات منفی خویش را بر زندگی دیگران اعمال کنند از همین رو برای اینکه بتوانیم زندگی و ارتباطات مان به بهترین شکل مدیریت کنیم باید توانمندی های خویش را در نحوه برخورد با افراد حسود و منفی باف را ارتقا دهیم از همین جهت خواندن این مطلب می تواند در این خصوص راه گشا باشد.

 

چطور با افراد حسود برخورد کنیم

قبل از اینکه بدانید چطور با افراد حسود برخورد کنید باید در ابتدا افراد حسود را شناسایی کنید به طور کلی افراد حسود چند دسته می باشند که در این قسمت به دو نمونه مهم آن اشاره خواهیم کرد.

افراد گله مند

دسته اول افراد حسود افرادی هستند که دائم گله مند هستند و شکایت می کنند آن ها هیچ گاه راضی نیستند این افراد همواره به دنبال یافتن افرادی هستند که بتوانند ساعت ها راجب مشکلات و گرفتاری های خویش با آن ها صحبت کنند و شکایت کنند در حقیقت این افراد به دنبال راهنمایی گرفتن و کمک نیستند بلکه صرفا تلاش دارند تا عقده ها و ناراحتی های خویش را سر دیگران خالی کنند. بنابراین باید از این افراد دوری کنید و سعی نکنید با دلسوزی بخواهید برای این افراد کاری انجام دهید زیرا این دسته از افراد همانطور که اشاره کردم به دنبال کمک شما نیستند.

افرادی که احساس بدبختی می کنند

دسته دوم افرادی هستند که در خود احساس بدبختی و نگرانی می کنند و این افراد تلاش دارند تا با ارتباط گرفتن با دیگران خصوصا افراد موفق و القای این ذهنیت که شما نیز بدبخت هستید به خود بقبولانند که فقط خودشان نیستند که در این دنیا احساس بدبختی می کنند بلکه افرادی دیگری نیز در این زمینه با آن ها هم درد هستند.

بنابراین این افراد تلاش می کنند تا موفقیت ها و دستاوردهای شما را بی ارزش جلوه دهند و مهارت های شما را تحقیر کنند بنابراین باید مراقب این دسته از افراد باشید و از ارتباط گرفتن با این دسته از افراد دوری کنید.

حتما بخوانید:چگونه به دیگران اجازه بی احترامی ندهیم

نحوه برخورد افراد موفق با افراد حسود

حال می خواهیم بدانیم که افراد موفق چطور با افراد حسود برخورد می کنند. چند تکنیک در این خصوص به شما آموزش خواهیم داد.

1. تکنیک جایگزینی

هنگامی که برخورد یک فرد حسود با فرد دیگر را ملاحظه کردید می توانید از این تکنیک استفاده کنید یعنی خودتان را جای شخصی بگذارید که فرد حسود قصد آزار وی را دارد و در نظر بگیرید اگر شما جای آن فرد بودید چه عکس العملی از خود نشان می دادید.

با این تکنیک می توانید تجربیات خود را یادداشت کنید و بعد مهارت های خویش در این زمینه را افزایش دهید و زمانی که در چنین موقعیتی قرار گرفتید بدانید به چه شکلی با این افراد رفتار کنید و دچار سوء استفاده نشوید. و یاد می گیرید که چگونه در مواجه با این افراد آرامش خود را حفظ کنید و دچار اضطراب و تنش نشوید.

2. ارتباط مان را با آنها کمتر کنیم یا قطع کنیم

تکنیک دیگری که در مواجه با افراد حسود می توانید نشان دهید این است که زمانی که با این افراد رو به رو شدید ارتباطتان را با آن ها قطع کنید و به یک مکان دیگری بروید به هیچ عنوان نباید این تصور را کنید که رفتار شما بی ادبانه است زیرا در مقابل رفتاری که آن فرد با شما قرار است انجام دهید این رفتار دفاع از حریم و شخصیت خود محسوب خواهد شد.

اگر آدم کم رو یا خجالتی هستید و نمی توانید محل را ترک کنید بهترین راه کار در این موقعیت این است که برای اینکه از شر صحبت های این افراد نجات یابید این است که از آن ها سوال بپرسید به طور مثال از وی بپرسید متوجه هستم که چه زندگی سختی داری آیا راه کاری برای رهایی از این وضعیت سراغ داری؟ با پرسید سوالات این مدلی می توانید رشته افکار وی را پاره کنید و این امید وجود دارد که فرد دست از گله و شکایت بردارد.

3. احساسات خودمان را کنترل کنیم

در هنگام مواجهه و برخورد با افراد حسود باید بتوانید بر احساسات خود مسلط باشید زیرا اگر شما از کوره در بروید و شروع به پرخاشگری بکنید در حقیقت به همان هدفی که آن ها قصد داشتند برسند دست یافته اند و توانستند شما را خشمگین کنند. آن ها حقیقا قصد داشتن تا شما را بیازارند و در این زمینه نیز موفق شده اند.

بنابراین باید مراقب احساسات خود باشید زیرا کسی که عصبانی شود مسئله را باخته است. خونسردی خودتان را حفظ کنید و با آرامش ایرادات شخص را متذکر شوید. به یاد داشته باشید که جواب ابلهان خاموشی است کسی که به قصد تلاش دارد تا شما را عصبی کند فرد روانپریش و بیماری است بنابراین حفظ خونسردی و سکوت در مقابل پرخاشگری های این افراد بهترین پاسخی است که می توانید بدهید.

4. پیش بینی رفتارشان

زمانی که بتوانید در مواجهه و برخورد با افراد حسود آرامش خودتان را حفظ کنید می توانید روی رفتار خود تسلط داشته باشید و با تمرین تکنیک اول یعنی تکنیک جایگزینی مهارت لازم را بدست خواهید آورد و در این حالت می توانید رفتار این افراد را پیش بینی کنید و قبل از اینکه برخوردی شکل گیرد شما موقعیت خویش را تغییر دهید تا با این افراد رو در رو نشوید.

5. عدم توجه به رفتار افراد حسود

با بی توجهی به رفتار افراد حسود مانع از این می شوید که سرخوشی و شادمانی شما آسیب ببیند این نکته را در نظر داشته باشید احساس خوشبختی و شادمانی در واقع یک احساس درونی است و هیچ ربطی به عوامل بیرونی ندارد بنابراین با پذیرش این مسئله این را درک می کنید که دیگران نمی توانند بر روی شادمانی شما تاثیر بگذارند زیرا شما شادمانی را از درونتان احساس و ایجاد می کنید. بنابراین به دیگران اجازه نمی دهید که شادمانی شما را خدشه دار کنند.

آن دسته از افرادی که به این باور نرسیده اند که شادمانی یک پدیده درونی و ذاتی است و به دنبال تایید و نظر دیگران روی خویش هستند تا احساس شادمانی و خوشبختی کنند هرگز به طور واقعی به این احساس دست نخواهند یافت و این افراد همیشه در معرض آزار افراد حسود و بدخواه قرار دارند.

6. روی راه حل ها متمرکز شوید

در مواجهه و برخورد با افراد حسود و بدخواه به جای اینکه روی مشکل متمرکز باشید روی راه حل ها تمرکز کنید در واقع هدف افراد حسود هم همین است که بجای اینکه شما روی راه حل ها متمرکز شوید روی مشکلات تمرکز کنید و از آنجایی که تمرکز کردن بر روی هر چیزی وجود آن چیز را در زندگی تان بیشتر می کند بنابراین شما با متمرکز شدن بر روی مشکلات حجم مشکلات زندگی تان را بیشتر می کنید از همین رو باید بر روی راه حل ها متمرکز شوید و روحیه شاد خود را حفظ کنید.

7. دایره افراد مثبت خود را گسترش دهید

زمانی که تعداد افراد مثبت دورتان بیشتر باشد دیگر فرصت این را پیدا نمی کنید که با افراد منفی و حسود دورتان ارتباط بگیرید و به طور اتومات این افراد از زندگی شما محو و دور می شوند بنابراین در انتخاب دوستان و همنشینان مثبت اندیش خویش دقت داشته باشید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا