مقالاتموفقیت

چگونه فردی منظم باشیم

حتما در اطرافتان افراد نامنظم و شلخته رو دیده اید و شاید خود شما هم یکی از این افراد باشید که همواره برای نظم دادن به اوضاع کارهای را به تعویق می اندازید و هیچ موقع زمانی فرا نمی رسد که همه چیز مرتب و منظم سر جای خودش باشد. اگر از این وضعیت بی نظمی خود خسته شده اید و به دنبال روشی برای سرسامان دادن به اوضاع خود هستید شاید خواندن این مقاله بتواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید چگونه فردی منظم باشیم بنابراین پیشنهاد می کنم این مطلب سایت تومیتونی را مطالعه نمایید.

روش های رفع بی نظمی چیست

۱. یادداشت کنید

برای اینکه بدانیم چگونه فردی منظم باشیم بهتر است کارهایی که قصد انجام آن ها را داریم را یادداشت نماییم. برای این منظور یک دفترچه به همراه خود داشته باشیم و در آن لیستی از کارهای خود را یادداشت نماییم. در واقع هدف از انجام این عمل این است که به یاد داشته باشیم چه کارهایی به تعویق افتاده اند و لازم است که پیگیری شوند. با یادداشت کردن لیست کارهای روزانه کم کم نظم پیدا می کنیم و به یاد خواهیم داشت که چه کارهایی را باید انجام دهیم. اما کارهایی که باید در لیست خود یادداشت کنیم شامل مواردی همچون برنامه های روزانه – تاریخ های ملاقات ها – تاریخ تولد ها – کارهای فروی و ضروری و غیره می باشند.

۲. کارهایتان را به تعویق نیاندازید

بعد از اینکه یک لیست از کارها را در دفترچه یادداشت خود ایجاد کردید اقدام بعدی دیگری که کمک می کند به فردی منظم تبدیل شوید این است که کارها را بر اساس اولویت و اهمیتی که دارند به ترتیب انجام دهید و هیچ کاری را به تعویق نیاندازید. به هیچ عنوان به خودتان اجازه ندهید که کارها را حتی برای چند لحظه به تعویق بیاندازید.

انجام دادن به موقع کارها بر طبق لیستی که تهیه کرده اید یک تمرین عملی عالی برای تبدیل کردن شما به فردی منظم می باشد بنابراین این موضوع را جدی بگیرید. و کارها را نیمه کاره رها نکنید. چنانچه از انجام فعالیت مورد نظر احساس خستگی کردید به خودتان بگویید پنج دقیقه دیگه ادامه می دهم و بعد استراحت می کنم و بعد از پنج دقیقه باز بگویید پنج دقیقه دیگه کار می کنم با این روش شما بعد از اتمام کار استراحت می کنید و کار را نیمه رها نکرده اید.

۳. برای انجام کارهایتان زمان تعیین کنید

برای اینکه یاد بگیریم چگونه فردی منظم باشیم باید زمان بندی را در نظر بگیریم و یاد بگیریم که باید برای انجام کارهایمان زمان تعیین کنیم. یکی از علت های بی نظمی افراد این است که برنامه ریزی بلد نیستند و به عبارتی با مقوله برنامه ریزی صحیح آشنا نیستند آن ها همواره لیستی از کارهای به تعویق افتاده دارند که هر بار که به آن نگاه می کنند احساس ناامیدی می کنند. از همین رو برای غلبه بر بی نظمی باید اصول برنامه ریزی یاد بیگرید و برای انجام کارهایتان زمان تعیین کنید تا به چنین وضعیتی گرفتار نشوید که احساس ناامیدی داشته باشید.

در ابتدا به سراغ کارهایی بروید که در لیست تان از اهمیت بالایی برخوردار هستند و برای انجام آن زمان تعیین کنید و بعد به سراغ کارهای دیگری که از اهمیت کمتری برخوردار هستند بروید برای درک بهتر این مسئله کتاب« قروباغه ات را قورت بده از برایان ترسی» می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد که می توانید این کتاب را در سایت تومیتونی به صورت رایگان دانلود کنید.

۴. خودمان را تشویق کنیم.

حال که می خواهید بدانیم چگونه فردی منظم باشیم باید این نکته را در نظر داشته باشیم که ما برای رسیدن به موفقیت نیازمند انگیزه هستیم باید بتوانیم در خودمان انگیزه لازم را ایجاد کنید بهترین کار برای ایجاد انگیزه این است که خودمان را تشویق کنید و بابت نتایج کوچکی که بدست می آوریم از خودمان قدردانی کنیم و به خود روحیه و انگیزه بدهیم. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که همانطور که به خود بابت انجام کارها و موفقیت های کوچیک مان جایزه می دهیم و خود را تشویق می کنیم باید به خاطر انجام ندان کارها و تنبلی مان نیز خودمان را تنبیه و جریمه کنیم. با این روش تشویق و تنبیه می توانیم خودمان را موظف کنیم و در درونمان انگیزه ( از بابت تشویق ) و ترس ( از بابت نتبیه خود)  ایجاد کنیم که وظایف و کارهای را به تعویق نیاندازیم.

۵. تبدیل کردن یک کار به عادت

اگر بخواهیم در خصوص چگونه فردی منظم باشیم به موفقیت و نتایج عالی دست یابیم بهترین کاری که می تواند بدون تلاش زیاد ما را به این هدف برساند این است که این پدیده را به یک عادت تبدیل کنیم در این صورت  است که می توانیم بدون اذیت شدن و فراموشی به یک شخص منظم تبدیل شویم. حال برای اینکه بتوانیم این رفتار منظم بودن را به یک عادت تبیدل کنیم باید بدانید که چنانچه یک رفتار را به طور هوشمندانه چندین بار یعنی طی بیست و یک روز تکرار کردید بعد از بیست و یک روز آن رفتار در شما به یک عادت تبدیل شده و شما به طور غیر ارادی به انجام فعالیت های روزانه می پردازید و  به فردی منظم تبدیل می شوید.

۶. از دیگران الگو برداری کنید

از دیگر اقداماتی که به ما کمک می کند تا یاد بگیریم که چگونه فردی منظم باشیم این است که از افراد منظم الگو بداری کنیم با مطالعه کردن الگوهای رفتاری درست و دقت کردن در نحوه رفتار و عملکرد افراد منظم می توانیم کم کم یاد بگیریم که چگونه فردی منظم شویم. شاید ندانید که تمامی افراد موفق کسانی هستند که در زندگی شخصی و کاری شان نظم و انظباط موج می زند از همین رو ما برای اینکه به موفقیت و دستاورهای بالایی دست یابیم باید ابتدای امر به فردی منظم و با انظباط کاری و رفتاری تبدیل شویم و از آشفتگی های ذهنی رها شویم. از همین جهت الگو برداری از رفتار افراد موفق و منظم می تواند کمک بسیار خوبی برای ما در جهت نظم بخشیدن به زندگی مان باشد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا