روابطمقالاتموفقیت

چطور خودمو ببخشم و انسان شادی باشم

به احتمال زیاد همه ما در طول زندگی مان بارها اشتباهاتی انجام داده ایم که بابت آن بسیار سرخورده شده ایم و خودمان را سرزنش کرده ایم اما باید یاد بگیریم که چطور خودمان را ببخشیم و دوست داشته باشیم و زندگی شادتری را تجربه کنیم در این مقاله قصد داریم تا در خصوص این موضوع بیشتر صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

چرا باید خودمان را ببخشیم؟

گاه بخشیدن دیگران آسان تر از بخشیدن خودمان است اما چرا بخشیدن خودمان اهمیت دارد. بر اساس پژوهش های ایجاد شده  افرادی که نمی توانند خودشان را ببخشند دچار اضطراب و انواع بیماری های روحی و جسمی از جمله افسردگی , ناراحتی های قلبی و غیره می شوند.

حس گناه بدترین ارتعاش را ایجاد می کند که منجر می شود ناخواسته های بیشتری وارد زندگی فرد شود بنابراین باید بتوانیم این احساس و این ارتعاش را از خودمان دور کنیم تا موجب جذب اتفاقات و رویدادهای بد در زندگی مان نشویم.

گاهی ما اشتباهاتی که می کنیم که نمی توانیم خودمان را ببخشیم و این درد و رنج ناشی از اشتباه همیشه همراه مان خواهد بود زیرا یاد نگرفتیم که چطوری این درد و رنج را رها کنیم و حس گناه از خود دور کنیم. نکته ای که باید توجه داشته باشید احساس گناه و آزار اذیت خود به هیچ عنوان سود آور نیست بلکه شرایط را برایمان سخت تر می کند. در ادامه به شما می گوییم که چگونه از شر این احساس بد رها شوید و خودتان را ببخشید.

چطور خودمو ببخشم

در این قسمت چند راه کار برای اینکه یاد بگیریم چطور خودمان را ببخشیم ارائه خواهیم داد

1 . به خودتان مهر بورزید

اولین اقدامی که باید انجام دهید تا بتوانید خودتان را ببخشید این است که خودتان را دوست داشته باشید و به خودتان عشق بورزید با خودتان صحبت و همدلی کنید سعی کنید خودتان را عمیقا درک کنید و به خود فرصت جبران دهید مانند یک دوست مهربان به خودمان نگاه بیاندازیم ما معمولا با دیگران رفتار بهتری داریم تا با خودمان از این رو خودمان را از دیدگاه یک دوست ببینیم و از قضاوت کردن خود دست برداریم.

2. احساس گناه را از خودمان دور کنیم

اقدام دیگری که در خصوص چطور خودمان را ببخشیم باید انجام دهیم این است که احساس گناه را از خودمان دور کنیم و بپذیریم که ما هم همانند سایر افراد امکان دارد اشتباه کنیم, با دوست داشتن خود و پذیریش این مسئله که انسان جایز الخطا است احساس گناه را از خودتان دور کنید همان طور که اشاره کردم احساس گناه فرکانس و ارتعاش بسیار بدی را ایجاد می کند که موجب جذب اتفاقات بد و ناگوار دیگری در زندگی می شودع از همین رو باید این احساس را از خود دور کنیم.

احساس گناه موجب می شود که فکر کنیم ما به اندازه کافی شایسته نیستیم و لیاقت داشتن چیزهای خوب را نداریم و همین احساس و اندیشه سبب می شود تا اتفاقات ناگوار بیشتری به سوی خود جذب کنیم. بنابراین باید احساس ارزشمندی در درونمان ایجاد و حفظ کنیم و این را بپذیریم که حتی اگر دچار خطا و اشتباه شدیم باز هم لیاقت بهترین ها را داریم.

حتما بخوانید : چگونه تفکر مثبت داشته باشیم

3 . از دیگران کمک بگیریم

یکی دیگر از اقداماتی که می توانیم انجام دهیم تا بتوانیم خودمان را ببخشیم این است که از دیگران کمک بگیریم راجب اشتباهاتی که انجام داده ایم با یک فرد متخصص صحبت کنیم و از وی مشاوره بگیریم حتی در مواردی هم می توانیم با دوستان مان نیز صحبت کنیم صحبت کردن با دیگران این را به ما می فهماند که دیگران هم می توانند مانند ما اشتباه کنند و تنها فردی نیستیم که دچار اشتباه و خطا می شود.

4. به دیگران کمک کنیم

همانطور که برای اینکه بتوانیم چطور خودمان را ببخشیم از دیگران کمک می گیریم گاهی لازم است که برای جبران اشتباه خویش اقدامی انجام دهیم برای اینکه بتوانیم احساس گناه را از خودمان دور کنیم به دیگران کمک کنیم. کمک کردن به افراد نیازمند می تواند احساس خوشایندی در ما ایجاد کند و در نتیجه این عمل می تواند جبرانی باشد برای خطایی که انجام داده ایم.

5. نگرش منفی را رها کنید

بعد از اینکه به دیگران کمک کردید و سعی کردید اشتباه تان را جبران کنید مراقب افکارتان باشد از فکرهای منفی دوری کنید چنانچه هنوز در ذهن تان خودتان را فردی خبیث و گناه کار می بینید به یاد بیاورید که شما برای خود یک فرصت جبران گذاشته اید و سعی کنید روی اعمال مثبتی که به منظور جبران اشتباه تان انجام داده اید متمرکز شوید در این حالت احساس شما نیز تغییر می کند.

6.  عذر خواهی کنید

گاهیب لازم است برای اینکه از شر احساس گناه رها شویم و بتوانیم خودمان را ببخشیم عذر خواهی کنیم این عذر خواهی می تواند در مقابل شخصی که به آن آسیبی رسانده ایم باشد و هم می تواند در مقابل خودمان باشد در هر دو حالت می تواند کمک کند که ما احساس گناه را از خود دور کنیم.

7 . از مرور اشتباه تان و اتفاقات بد خوداری کنید

یادتان باشد به محض اینکه ذهن تان شروع کرد به یاد آوری اشتباهی که کردید فورا دکمه توقف را فشار دهید و از یادآوری رویداد بد خودداری کنید زیرا به محض اینکه شروع به یادآوری آن رویداد می کنید احساس ضعف و گناه تشدید می شود بنابراین تلاش کنید ذهن تان را منحرف کنید و به اشتباهتان فکر نکنید.

سخن پایانی

و در نهایت برای اینکه یاد بگیریم چطور خودمان را ببخشیم باید به تمامی موارد بالا توجه داشته باشیم از همین رو  به خودمان فرصت دهیم به ذهن و بدنمان فرصت استراحت بدهیم. با درک این مسئله می توانیم خودمان را از شر رنج رها کنیم باید خودمان را ارزشمند بدانیم باید یاد بگیریم به خودمان عشق بورزیم باید این مسئله را بپذیریم که ما هم مانند دیگران امکان اشتباه کردن را داریم.

به خودتان فرصت جبران بدهید به انجام کارهای خیر و شایسته بپردازید تا احساس گناه از شما دور شود. خودتان را لایق یک فرصت دیگر بدانید و صمیم قلب باید بتوانید به خودتان عشق بورزید. مراقب افکار منفی تان باشید به کارهای خوب تان فکر کنید. کارهایی که برای جبران خطایتان انجام داده اید, به کمک هایی که به دیگران کرده اید فکر کنید و سعی کنید هر طور شده ذهن تان را از مرور اشتباه تان دور کنید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا