مقالاتموفقیت

چطور سخت‎ترین تصمیمات زندگی را بگیریم؟

شاید برای شما هم اینگونه باشد که برای تصمیم گیری در خصوص موضوعات سخت زندگی چالش و مشکل داشته باشید و نتوانید به خوبی تصمیم بگیرید در این قسمت از وبسایت تومیتونی قصد داریم تا به شما بگوییم که چگونه تصمیم سخت بگیریم و چطور سخت ترین تصمیمات زندگی را بگیرید پس با ما همراه باشید.

چگونه تصمیم سخت بگیریم؟

برای اینکه بتوانید در مواجه با تصمیم گیری های دشوار بتوانید براحتی از پس مسئله برآیید و بهترین تصمیم را اتخاذ کنید سه روش را به شما معرفی و پیشنهاد می کنیم که می توانید بواسطه این سه روش از پس تصمیم گیری های دشوار زندگی برآیید.

روش اول: تصور کردن آینده

روش اول برای اینکه بدانیم چگونه تصمیم سخت بگیریم  تصور کردن آینده می باشد. در این روش خود را به آینده ببرید و با تصور کردن و ضعیت خود در آینده از آن نقطه به وضعیت کنونی خود نگاه بندازید و با چشم انداز بلندی تصمیم گیری کنید. برای انجام این کار روش زیر را انجام دهید.

ابتدا تصمیمی که قصد دارید را در نظر بگیرید این تصمیم می تواند هر چیزی باشد و بعد از آن خود را در آینده تجسم کنید و در نظر داشته باشید که این تصمیم چه تاثیری بر روی زندگی شما و اطرافیانتان گذاشته پس از بررسی نتایج این تصمیم گزینه های دیگر را نیز به همین گونه تجسم کنید. و بررسی کنید که زندگی شما پس از انتخاب هر کدام از این گزینه ها چگونه خواهد بود و با بررسی تمامی جوانب آن و تاثیراتی که بر روی زندگی خودتان و اطرافیانتان خواهد داشت بهترین گزینه را انتخاب کنید. می توانید چند پرسش ساده از خود بکنید و نتایج رو بررسی کنید و بر طبق آن تصمیم گیری کنید.

  • انتخاب این گزینه چه تاثیری بر روی زندگی شما می گذارد
  • در صورت انجام این تصمیم یا انجام ندادن این تصمیم چه عواقب و پیامدهای بر روی زندگی اطرافیانتان ایجاد می کند.

روش دوم: روش چشم‌انداز ایده‌آل

روش بعدی برای اینکه بدانیم چگونه تصمیم سخت بگیریم  روش داشتن چشم انداز ایده ال می باشد. اگر می خواهید مسئله ای را برطرف کنید و تصمیمی بگیرید باید از چهارچوب ذهنی تان خارج شوید تا فارغ از محدودیت به مسئله بنگیرید برای این منظور باید وسعت دید داشته باشید و چشم انداز و عمق دید بالا داشته باشید. تا بتوانید شرایط را به خوبی بررسی کنید و بهترین تصمیم را بگیرید برای انجام این امر گزینه پیش رویتان را در نظر بگیرید و تصور کنید که دوست داشتید چه اتفاقی برایتان می افتاد. وضعیتی که در آینده دوست داشتید بدان دست یابید را تجسم کنید و تصور کنید که الان در آن موقعیت هستید.در این موقعیت چه کارهایی دوست داشتید انجام دهید آیا همین تصمیمی که الان در حال انجام آن هستید را می گرفتید یا کار دیگری انجام می دادید.

به طور مثال شما قصد راه اندازی یک کسب و کار برای خود را  دارید اما نمی دانید که خودتان به تنهایی این کار را انجام دهید یا برای خود شریکی انتخاب کنید در این موقعیت با تصور چشم انداز آینده می توانید به خود کمک کنید که دوست دارید در آینده برای کسب و کارتان شریکی داشته باشید یا اینکه نه دوست دارید به تنهایی تجارت تان را پیش ببرید و از سرکله زدن با شخص دیگر خوشتان نمی آید . بنابراین چشم انداز بلند مدت در اینجا به کمک تان می آید که فقط پیش پایتان را نگاه نکنید.

پیشنهاد ویژه:چرا یاد گرفتن مهارت تصمیم گیری مهم است

روش سوم: روش ندای درون

و اما آخرین روش برای اینکه بدانیم چگونه تصمیم سخت بگیریم روش قلب می باشد. می توانیم از سیستم راهنمای درونی مان کمک بگیریم. سیستم راهنمای درونی یک سیستم قوی است که در وجود هر انسانی قرار دارد کافی ایست به صدای ندای درونیتان گوش دهید و به آن اعتماد کنید.بسیاری از افراد موفق تصمیمات مهم زندگی شان با فکر منطق نمی گیرند بلکه با ندای درونی و احساس شان تصمیم می گیرند.

به طور مثال شرایطی را تصور کنید که شما قصد انجام کاری را دارید و می خواهید برای انجام فعالیت خود شخصی که توانمند باشد و در عین حال قابل اعتماد باشد را استخدام کنید در همین حال یکی از دوستان قدیمی تان که قبلا با او به مشکل برخورده بوده اید سر راه تان قرار می گیرد که از قضا تمامی توانمندی های لازم را برای انجام آن کار را دارد ولی شما به دلیل خشم و ناراحتی که از وی داشتید نمی توانید او را بپذیرید و در این میان سر دو راهی قرار گرفته اید.

اما اگر به ندای درونی تان گوش دهید این ندا کمک تان می کند قلب شما می گوید او را ببخش و به او یک فرصت بده چرا که خشم و کینه وجود شما را مسموم می کند و آسیب بیشتر به جسم و روحتان وارد می کند بنابراین شما با گوش دادن به صدای درونتان دوست تان را می بخشید و او را می پذیرید. این تصمیمی بود که تنها با کمک صدای قلبتان می توانستید بگیرید نه با فکرتان.

سخن آخر

در آخر باید بگوییم برای اینکه بدانیم چگونه تصمیم سخت بگیریم باید بدانیم که باید مراقب افکار مان باشیم افکاری که تربیت نشده باشند با تولید کردن فکرهای منفی می توانند ما را در شرایط سخت قرار دهند بنابراین باید بتوانید ذهن و فکرتان را مدیریت کنید تا استرس تان کاهش یابد و بعد با خیال آسوده تری با کمک سه روش ارائه شده اقام به تصمیم گیری کنید به یاد داشته باشید ممکن است حتی پس از استفاده از این سه روش به انجام تصمیمی که قصد دارید رضایت کامل را نداشته باشید.

اما این را در نظر داشته باشید که شاید الان وضعیت به گونه ای باشد که از انجام این تصمیم خوشحال نباشید اما در نهایت این تصمیم می تواند برای شما بهترین گزینه باشد. خصوصا اگر به صدای درونی تان گوش کرده باشید هیچ موقع پشیمان نمی شوید.

نکته ای که نباید فراموش کنید این است که هنگام تصمیم گیری باید به خواسته های درونی تان توجه داشته باشید نه اینکه الان شرایط چگونه است و در تصمیمات تان تحت تاثیر یا فشار دیگران قرار نگیرید به تنها چیزی که می توانید اعتماد داشته باشید صدای قلب تان است آن هم در صورتی که افکارتان را روی جنبه های مثبت متمرکز کرده باشید سیستم راهنمای درونی تان شما را به سمت همان افکار مثبت راهنمایی می کند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا