مقالاتموفقیت

مزایای انگیزه درونی

آنچه در این قسمت از سایت تومیتونی مطالعه خواهید کرد در ارتباط با انگیزه درونی و روشهای ایجاد انگیزه درونی و مزایای آن و نقش و تاثیر آن بر موفقیت می باشد. خواندن این مقاله را به همه کسانی که بدنبال ایجاد انگیزه درونی برای کسب نتایج بهتر هستند را پیشنهاد می کنم.

انگیزه چیست و انواع انگیزه

ما برای زندگی کردن و لذت بردن از زندگی و همچنین حرکت به سمت اهدافمان  نیازمند به داشتن یک محرک هستیم که این محرک انگیزه می باشد در حقیقت اصلی ترین دلیل ما برای انجام هر کاری انگیزه می باشد زندگی و فعالیت های کاری ما بدون انگیزه پیش نخواهد رفت.

اما انگیزه شامل دو دسته است یکی انگیزه های درونی و دیگری انگیزه های بیرونی تفاوت این دو در این است که در انگیزه های درونی محرک ما بخشی از تمایلات و احساسات درونی ما می باشد که برای ارضای آنها  اقدام به انجام فعالتی می کنم. در انگیزه های درونی ما دنبال دریافت پاداش یا تشویق از سمت دیگران نیستیم.

اما انگیزه های بیرونی به دلیل دریافت پاداش یا تشویق از سمت دیگران شکل می گیرد در واقع محرک آن عوامل خارجی هستند نه احساسات و نیازهای درونی ما. مانند انجام فعالیتی برای افزایش حقوق یا ترفیع رتبه.

به طور کلی محرک های ما یا انگیزه های ما از هر کدام که باشند مهم این است که ما برای ادامه زندگی و پیشبرد اهدافمان به انگیزه نیازمند هستیم زیرا گاهی در مسیر زندگی شرایط بسیار سخت می شود به گونه ای توان ادامه دادن را نداریم و در این مواقع تنها چیزی که سوخت موتور حرکت ما را تامین می کند و ما را به ادامه مسیر وادار می کند انگیزه می باشد. که بدون آن پیشبرد اهداف میسر نمی باشد.

چرا انگیزهٔ درونی قدرتمند‌تر از انگیزهٔ بیرونی است؟

همانطور که دریافتید ما برای محقق شدن اهدافمان به انگیزه نیازمند هستیم از بین دو دسته انگیزه قوی ترین و موثرترین نوع آن انگیزه های درونی می باشد و دلیل آن هم کاملا روشن است زیرا تفاوت فاحشی بین جمله «من دوست دارم این کار رو انجام بدهم با جمله من مجبورم این کار رو انجام بدهم» وجود دارد و این تفاوت نشان می دهد انگیزه های درونی قدرت بیشتری دارند زیرا با احساس خوب و رضایت بخشی همراه هستند.

مقالات پیشنهادی: چگونه سلامتی را جذب کنیم

انگیزه های بیرونی پایدار نیستند به طور مثال فرض کنید که شغلی دارید که آن را دوست ندارید ولی به دلیل شرایط مالی مجبورید آن کار را انجام دهید و هر روز صبح علارغم میل باطنی تان به محل کارتان می روید وقتی که از کارتان لذت نبرید مطمئنان کیفیت کارتان نیز خوب نخواهد بود و به سختی تحمل می کنید. و شاید یک روز تصمیم بگیرید که دیگر آن کار را انجام ندهید و به دنبال شغلی بروید که از انجام آن لذت ببرید.

مزایای انگیزش درونی و  روشهای ایجاد انگیزه درونی

حال قصد داریم تا برخی از مزایای انگیزه های درونی را بازگو کنیم.

 • عملکرد بهتر در شغل
  بر اساس تحقیقات به عمل آمده اگر ما کاری را انجام دهیم که از آن لذت ببریم در نتیجه کار نمی کنیم بلکه تفریح می کنیم و به هیچ عنوان از انجام آن کار خسته نخواهیم شد در نتیجه فرایند و نتایج حاصل از انجام این کار عالی خواهد بود.
 •  متعالی‌تر بودن اهداف
  انگیزه های درونی با هدف های متعالی همراستا خواهد بود به طور مثال انجام کاری برای عام‌ المنفعه احساس لذت بخشی در درون شخص ایجاد می کند.
 •  ارتقاء علمی و شخصی
  انگیزه های درونی راهی برای ایجاد و ارتقاء دانش و علم در شخص ایجاد می کند بر اساس مطالعات پژوهشگران دانش آموزانی که با هدف و انگیزه های بیرونی از سوی والدین تشویق به انجام کاری و تحصیل می شوند نتایج ضعیف تری نسبت به دانش آموزانی که با انگیزه های درونی و شخصی تحصیل می کنند دریافت می کنند. زیرا انگیزه های درونی لذت بیشتری به همراه دارند.

چطور انیگزه های درونی خویش را تقویت کنیم

در ادامه روشهای ایجاد انگیزه درونی را ذکر خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

 • خود‌باوریاولین اقدام جهت افزایش انگیزه های درونی باور به خود و تقویت توانمندی های شخصی می باشد. تاثیر خود باوری در ارتقاء اعتماد به نفس کاملا مشهود است افرادی که خود را باور دارند و به توانمندی های خود ایمان دارند انگیزه بیشتری نسبت به سایرین در پیش برد اهداف خود دارند.
 • گره زدن فعالیت‌ها با اهداف متعالیهر کاری را که قصد انجام آن را دارید به اهداف بزرگ و متعالی تان گره بزنید در این حالت انگیزه دورنی شما از انجام و بیشبرد آن کار افزایش می یابد.
 • شرکت کردن در فعالیت های داوطلبانهیکی دیگر از اقداماتی که کمک می کند انگیزه های درونی  شما تقویت یابد این است که به انجام فعالیت های داوطلبانه بپردازید. به طور مثال شرکت کردن در کارهای مانند امور خیره کمک به نیازمندان نه تنها مهارت های فردی شما را تقویت می کند بلکه احساس مفید بودن و با ارزش بودن را در شما ایجاد می کند.
 • منتظر نمانیدیکی دیگر از روشهای ایجاد انگیزه درونی این است که هیچ گاه منتظر این نمانید تا حس انجام کاری به سراغتان بیاید و بعد اقدام به عمل کنید  در این حالت شما یک مانع سر راه تان دارید که آن تنبلی است اگر به انجام آن کار اقدام کنید حس و حال و انگیزه تان باز می گردد. حتما برایتان پیش آمده که ابتدا حوصله انجام کاری را نداشتید و بعد از اینکه آن را شروع کردید انگیزه و انرژی و شوق انجام آن را بدست آورید. پس هیچگاه منتظر و منفعل نباشید تا شرایط محیا شود و اقدام کنید اگر اولین قدم را بردارید همه شرایط محیا می شود.
 • خود‌مختاری و حق تعیین سرنوشت را جدی بگیرید
  بر اساس نظریه خود مختاری ما انسان ها سه نیاز اساسی داریم که  اگر این سه نیاز ما تامین شود در آن زمان نیازمان به رشد و شکوفایی تامین خواهد شد این سه نیاز از این قبیل هستنداحساس شایستگی،
  احساس خود‌کفایی (استقلال)
   احساس وابستگی (احساس تعلق)
  بر اساس این سه نیاز اگر ما کاری را انجام دهیم یا شغلی داشته باشیم که بتوانیم از طریق آن مهارت های خود را ارتقا دهیم و بیشتر بیاموزیم احساس شایستگی مان تامین می شود و بتوانیم از طریق آن خلاقیت خود را ارائه دهیم در این حالت احساس خودکفایی خواهیم کرد و انگیزه درونی مان بیشتر خواهد شد.
 • برای انجام کارها دلایل مهم تری بیابیمیکی دیگر از روشهای ایجاد انگیزه درونی  این است که در انجام کارهایمان به دنبال دلایل محکم و جدی باشیم اگر انگیزه هایی مهمی مانند تامین نیازهای خانواده داشته باشید یعنی شخص دیگری برای شما در اولویت باشد در این حالت می توانید انگیزه های درونی تان را تقویت کنید.

سخن آخر

بنابراین همانطور که متوجه شدید انگیزه یک محرک بسیار مهم برای انجام امور می باشد و انسان ها بدون انگیزه قادر نخواهند بود در زندگی پیشرفت کنند و به اهدافشان دست یابند از همین رو باید محرک ها و انگیزه های درونی و بیرونی بیشتری داشته باشند و همانطور که متوجه شدید انگیزه های درونی پایدارتر از انگیزه های بیرونی هستند زیرا در انگیزه های درونی یک میل ذاتی وجود دارد که همراه با لذت می باشد ولی در انگیزه های بیرونی نوعی اجبار نهفته است و شخص از انجام آن فعالیت لذت نمی برد بنابراین اگر بخواهیم راندمان و نتیجه نهایی بالاتر و بهتری را بدست بیاوریم باید انگیزه های درونی بیش تری در درون خود یا سازمان مان ایجاد کنیم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا