مقالاتموفقیت

به این 8 نکته‌ مهم در هنگام انتخاب یا تغییر شغل باید توجه کنید

شاید شما هم اکنون شغلی دارید که هیچ علاقه ای بدان ندارید و با آنچه که در دوران نوجوانی و جوانی رویای آن را در سر داشتید تفاوت بسیار زیادی دارد و رغبت و اشتیاقی در شما ایجاد نمی کند که بخواهید در آن به پیشرفت برسید بنابراین به فکر این افتاده اید که مسیر شغلی تان را تغییر دهید و یک کسب و کار جدید داشته باشید که با روحیه تان سازگار باشد. بهتر از قبل از هر اقدامی در این خصوص این مقاله را مطالعه نمایید در این مقاله نکات مهم در انتخاب شغل و همچنین قبل از تغییر مسیر شغلی تان باید بدان توجه داشته باشید بیان خواهیم کرد بنابراین با ما همراه شوید تا در این خصوص بیشتر بدانید.

۱. اشتیاق‌تان را بسنجید

یکی از نکات مهم در انتخاب شغل یا  قبل از تغییر شغل که باید مورد توجه قرار گیرد میزان علاقه و اشتیاق شما به آن می باشد. افراد بسیاری وجود دارند که هیچ گونه علاقه ای به کارشان ندارند و از همین رو برخی از آن ها در صدد تغییر مسیر کاری شان بر می آیند. بنابراین قبل از هر اقدامی در خصوص شغل مورد نظر تحقیق کنید نکته جالب اینجاست که ممکن است شغلی که انتخاب می کنید برای عده ای جالب و مورد علاقه باشد و برای عده ای دیگر کسل کننده و عذاب آور از همین رو شما باید تمامی جنبه های کار را بسنجید تا متوجه شوید که آیا این شغل برای شما مناسب می باشد یا خیر آیا اشتیاق و علاقه شما را بر می انگیزد یا خیر.

افرادی که به کارشان علاقه نداشته باشند راندمان کاری شان به شدت پایین می آید و از طرفی دیگر دچار بحران های روحی و روانی زیادی می شوند زیرا به کاری مشغول هستند که هیچ علاقه ای بدان ندارند و موجب آزار شان می شود. شما باید شغلی را انتخاب کنید که از آنجام آن نهایت لذت را ببرید به گونه ای که روزهای تعطیل با روز های کاری چندان تفاوتی برایتان نداشته باشد و از هر دو به یک اندازه لذت ببرید.

۲. با سرعت پیشرفت فناوری همگام شوید

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب شغل این می باشد باید مسیری را انتخاب کنید که با روند تغییرات , پیشرفت و تکنولوژی همگام باشد در این صورت است که شما جایی برای رشد و پیشرفت خواهید داشت. چنانچه مسیری را انتخاب کنید که با این جریان پیشرفت همگام نباشد احتمال شکست و عدم موفقیت مسیر شغلی تان بالا خواهد بود زیرا دنیا به سرعت در حال تغییر و پیشرفت می باشد و شرکت هایی که خودشان را با این تغییرات همگام و همراستا نکنند با خطر ورشکستگی و نابودی همراه خواهند بود و این خطر گریبان کارمندان شان را نیز می گیرد بنابراین در انتخاب خود دقت کنید و مسیری را انتخاب کنید که مسیری برای پیشرفت و به روز شدن شما در نظر گرفته باشد.

۳.  ترسیم چشم‌انداز جدید

قدم مهمی که قبل از انتخاب شغل مورد نظرتان باید بردارید این است که یک چشم انداز جدید برای خود ترسیم کنید و افق دید بلند داشته باشید به طور مثال برای خود تعیین کنید که 10 سال دیگه دوست دارید در چه جایگاهی قرار داشته باشد 15 سال دیگر چطور, چنانچه برای خود چشم انداز مناسبی در نظر گرفته باشید می توانید در مسیر درست قرار گیرید و شغلی را انتخاب کنید که این پتانسیل را داشته باشد تا شما را به اهداف بلند مدتان برساند.


۴.  انجام دادن تحقیقات ابتدایی

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب شغل و تغییر شغل که باید مورد توجه قرار گیرد این می باشد که قبل از اقدام در خصوص فعالیت مورد نظر به خوبی تحقیق کنید تا متوجه شوید که آیا مسیر جدید با اهداف شما همگام می باشد یا خیر آیا می توانید در این شغل جدید به دستاورهایی که علاقمند هستید دست یابید آیا این شغل جدید با چشم اندازی که در نظر داشتید همگام می باشد یا خیر هر چه بیشتر در این زمینه اطلاعات کسب کنید و برنامه ریزی کنید نتیجه بهتری حاصل می کنید.

۵. اگر پشیمان شدید از تغییر نترسید

چنانچه بعد از مدتی از انتخاب جدید که کردید پشمان شدید به هیچ عنوان نا امید نشوید و از تغییر هراس نداشته باشید می توانید با مدیر قبلی تان تماس بگیرید و از او در خواست کنید که شما را بپذیرید یا اینکه گزینه های دیگر را بررسی کنید.

۶. اقدامات لازم برای رسیدن به رؤیاهایتان انجام دهید

از دیگر نکات مهم در انتخاب شغل این می باشد که از تلاش کردن دست برندارید و هر اقدامی که لازم است تا به رویاهایتان رنگ واقعیت بدهد انجام دهید و با گام ها و قدم های کوچیک شروع کنید گاهی برای رسیدن به یک شغل مناسب و مورد علاقه لازم است زمان زیادی صرف کنید بنابراین از اینکه کارهایتان به سرعت به نتیجه نمی رسند ناامید نشوید و به تلاش و تحقیقات خود ادامه دهید تا به موفقیت دست یابید.

حتما بخوانید:۶ علت بی‌حوصلگی در محل کار و راه‌های درمان آن

۷. تخصص لازم را بدست آورید

از دیگر نکات مهم در انتخاب شغل مناسب یا تغییر شغل این می باشد که برای خودتان وقت بگذارید و در زمینه که بدان علاقمند هستید متخصص شوید و مهارت های لازم را کسب کنید هر چه در زمینه مورد علاقه تان مهارت بیشتری کسب کنید شانس موفقیت و یافتن فرصتی که بتوانید از مهارت مورد نظرتان کسب درآمد کنید نیز افزایش می یابد بنابراین برای کسب مهارت های لازم زمان و انرژی بیشتری  صرف کنید.

۸. ریسک پذیر باشید

از دیگر نکات مهم در انتخاب شغل, توانایی شما در میزان پذیرش ریسک می باشد سعی کنید میزان ریسک پذیری تان را تقویت کنید تا بتوانید در بسیاری از موارد از مزایای ریسک کردن بهره مند شوید محتاط بودن همیشه چیز خوبی نیست گاهی لازم است که از دایره راحتی خود خارج شوید و ریسک کنید تا بتوانید موقعیت ها و فرصت های جدید را کشف و تجربه کنید و از دل این موقعیت ها و فرصت های جدید, علاقمندی های جدید خود را شناسایی کنید و در زمینه ای مشغول شوید که هیجان و اشتیاق زیادی برایتان به همراه داشته باشد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا