سلامتمقالات

راهکارهایی برای غلبه بر نا امیدی

غلبه بر ناامیدی :
همه ما به احتمال زیاد در زندگی پستی بلندی های زیادی را تجربه کردیم و برای رسیدن به رویاهایی که در سر داشتیم تلاش بسیاری کردیم و گاها که نتیجه نگرفتیم دچار سرخوردگی و ناامیدی شده ایم ما در این مقاله قصد داریم چند ترفند مناسب جهت رهایی از ناامیدی در اختیارتان قرار دهیم و به شما بیاموزیم که چگونه می توانید افکار نا مناسب را از ذهن خود دور کنید پس با ما همراه شوید.

ارزش قائل شدن برای خودتان

اولین قدم برای جلوگیری و غلبه بر ناامیدی ارزش دادن به خودتان می باشد.چنانچه احساس بدی سراغتان آمد و ناامید شدید و احساس نا امنی کردید باید بلافاصله این احساس را از خود دور کنید برای رسیدن به این منظور می توانید به پیاده روی بروید یا با دوستان صمیمی خود وقت بگذرانید یا یک موسیقی ارام بخش گوش دهید می توانید مسافرتی کوتاه بروید و مدیتیشن انجام دهید و …این ها گوشه ای از راهکارهایی است که شما می توانید هنگام مواجه شدن با ناامیدی انجام دهید.

چنانچه هر پیشرفت کوچکی در این خصوص بدست اوردید آن را بزرگ قلمداد کنید و ارج دهید این امر موجب می شود شما با سرعتی بیشتری به سمت شادی پیشرفت کنید.

بازنگری کردن اهداف و چشم انداز ها

تا می توانید اهدافتان و چشم اندازهایتان را بازنگری کنید چنانچه در مسیر رسیدن به اهدافتان دچار مشکلات و موانع شدید بهترین کار این است که اهدافتان را بازبینی کنید و جزییات کارتان را بررسی کنید و مشخص کنید چه چیزی  شما را برای رسیدن به هدفتان تحریک می کند . محرک های خود را شناسایی کنید و بر آن تاکید کنید به طور مثال چنانچه قصد کاهش وزن دارید در نظر بگیرید چه چیزی محرک شماست آیا داشتن یک بدن سالم به اندازه کافی محرک شما می باشد؟

متعهد و پیگیر هدف بودن از عوامل کلیدی دیگری است که می تواند برای غلبه بر ناامیدی بکار رود و در شما انگیزه و اشتیاق ایجاد کند در حقیقت اهداف زیر چتر نگرش و چشم امداز شما قرار دارند بنابراین اگر سعی کنید تا اهدافتان را بر روی کاغذ بنویسید و یادداشت شان کنید رسیدن به اهدافتان محقق تر خواهد شد.

پیشنهاد ویژه:نقش قدرت ذهن در دست‌یابی به موفقیت و رشد فردی

مدیریت صحیح انتظارات

برای غلبه بر ناامیدی باید انتظارات تان را مدیریت کنید. یکی از عوامل دیگری که موجب می شود افراد ناامید شوند تعیین کردن اهداف و انتظاراتی است که محقق شدن شان از نظر منطقی میسر نمی باشد در واقع اهداف غیر واقعی در بسیاری موارد باعث ناامیدی افراد می شوند بنابراین باید سطح انتظارات خود را و تعیین اهدافتان را مدیریت کنید هدف های غیرممکن و غیر واقعی برنگزینید. در بسیاری از موارد تعیین کردن زمان تحقق هدف در واقع یعنی ایجاد انتظارات نا به جا شما نباید برای رسیدن به هدفتان زمان تعیین کنید مشخص کردن زمان موجب ایجاد استرس و ناامیدی در شما می شود زمان محقق شدن خواسته و اهداف بر عهده کائنات و جهان هستی می باشد.

۴ –  همواره برنامه جایگزینی در اختیار داشته باشید

همواره برای اهدافتان برنامه جایگزینی در نظر داشته باشید چنانچه پروژه ای با شکست روبه رو شد اگر شما برنامه جایگزینی داشته باشید می تواند شما را از ناامیدی نجات دهد بنابراین در هنگام تعیین اهدافتان و برنامه ریزی برنامه در جهت شکست های احتمالی و جایگزینی شان در نظر داشته باشید تا در مواقع بحرانی بتوانید از آنها بهره ببرید و از ناامیدی رهایی یابید.

فراهم کردن منابع انگیزشی

یکی دیگر از راهکارهای غلبه بر ناامیدی این است که به دنبال منابع یا فایل های انگیزشی باشید امید را همچون شعله شمع در وجود خود روشن نگه بدارید خوشبختانه امروزه در فضای اینترنت می توانید بسیاری از موفقیت های کوچک و بزرگ افراد برجسته را مطالعه کنید افرادی که پس از تحمل سختی ها بالاخره به موفقیت رسیدند مطالعه این موارد می تواند انگیزه شما را برای رسیدن به موفقیت بیشتر کند و از ناامیدی نجات دهد.

چشم انداز خود را در نظر داشته باشید

همواره چشم انداز خود را در نظر داشته باشید فکر کردن به چشم انداز آینده تان و تجسم کردنش شعله امید و اشتیاق را در شما بیدار می کند و این روش از فنونی است که به تحقق رویاهای تان کمک می کند بنابراین در طول روز و در طی مسیر اهدافتان وقت بگذارید و چشم اندازتان را در ذهن تجسم و تصویرسازی کنید.

برگزیدن حامیانی قدرتمند

اساسا انسان موجودی است اجتماعی و تمایل دارد در جمع باشد و مورد توجه و حمایت قرار گیرد. فردی که دچار ناامیدی شده است چنانچه از طرف خانواده , اطرافیان و دوستان مورد حمایت و توجه قرار گیرد به راحتی می تواند از بحران روحی ایجاد شده خارج شود. و این روشی است برای غلبه بر ناامیدی, افراد زیادی وجود دارند که تمایل دارند داستان های زندگی شما را بشنوند و به دلیل چشم انداز روشن و باورهای قشنگی که دارند می توانند مربیان خوبی در خصوص غلبه بر ناامیدی برای شما باشند.

اگاه باشید و کنش گرا

 چنانچه آگاهی و دانش نداشته باشید نمی توانید به مطلوب خود و به هدف خود برسید آگاهی و دانش کلید رهایی از ناامیدی می باشد زمانی دانش کافی در اختیار دارید می توانید به طور آگاهانه تصمیمات مطلوبی بگیرید که شما را به هدفتان برساند دانش و آگاهی سطح باورها و ایمان شما را افزایش می دهد.

زندگی کردن در زمان حال

زمانی که امید دارید و آینده نگری می کنید متوجه می شوید که گرایش شما بیشتر به آینده است نه لحظه حال و از لحظه کنونی غافل می شوید برای غلبه بر ناامیدی باید بدانید که گذشته تاریک است و آینده مبهم و تنها این لحظه حال است یک هدیه است و باید علاوه بر امید داشتن و نگرش زیبا داشتن نسبت به آینده در لحظه حال زندگی کنید و از همین لحظه لذت ببرید زیرا این لحظه حال است که اهمیت دارد فعالیت های شما در این لحظه حال است که سرنوشت و آینده شما را تعیین می کند پس به جای اینکه مدت های زیادی صرف برنامه ریزی آینده کنید سعی کنید در لحظه حال زندگی کنید و از هر آنچه که همین لحظه دارید کمال لذت را ببرید.

شکرگذار زندگی باشد

یکی دیگر از راهکارهای غلبه بر ناامیدی شکر گذاری می باشد. هر چقدر نسبت به داشته هایتان و نسبت به اطرافیان تان بیشتر شاکر باشید بر طبق اصول قانون جذب توجه به هر چیزی آن را در زندگی تان بیشتر می کند و لحظه های شاد به سمت خود جذب می کنید با شکرگذاری مدام می توانید بر ناامیدی غلبه کنید زیرا ناامیدی یعنی توجه کردن به نداشته ها ولی زمانی که به داشته هایتان توجه می کنید و بابت آنها قدردان هستید احساس امیدواری به داشتن لحظات بهتر در شما شعله ور خواهد شد.

منبع: تومیتونی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا