روابطمقالاتموفقیت

چطور در متقاعد کردن استاد شوم

روش ها و ترفندهای متقاعد سازی

همانطور که شاهد هستید امروزه هنر متقاعد سازی دیگران در سطح وسیعی از جامعه گسترش یافته و تمامی برندها و تولید کنندگان با استفاده از انواع رسانه های موجود تلاش دارند تا افراد تشویق و ترغیب کنند که خدمات و محصولات آن ها را دنبال و تهیه کنند. به بیانی دیگر متقاعد سازی نه تنها برای فروشندگان و تولید کنندگان اهمیت دارد بلکه هر فردی که این مهارت را کسب کرده باشد به توانایی دست یافته که او را تبدیل به یک مذاکره کننده حرفه ای می کند که قادر است فرصت های بسیاری را برای خود ایجاد کند و موارد زیادی را بدست آورد از جمله درخواست حقوق و مزایای بیشتر و کسب رتبه و درجه شغلی بالاتر و … حال که این اندازه اصول متقاعد سازی دیگران اهمیت پیدا کرده است در این مقاله به چندین مورد در خصوص روش ها و ترفندهای متقاعد سازی دیگران اشاره خواهیم ما را در ادامه مطلب همراهی کنید.

هدف از متقاعد سازی

رعایت اصول متقاعد سازی دیگران تا آن اندازه اهمیت دارد که از دیرباز محققان و روانشناسان اجتماعی بر روی آن کار کرده اند و در واقع هدف از کسب مهارت متقاعد سازی این است که فرد مقابل را مجبور کنیم که از درون باورها و عقاید ما را بپذیرد و او را قانع کنیم که آنچه ما می خواهیم را انجام دهد.

روش ها و ترفندهای متقاعد سازی دیگران

 

روش ها و ترفندهای متقاعد سازی

1. در دیگران ایجاد نیاز کنید

یکی از اولین روش ها و ترفندهای متقاعد سازی دیگران این است که در درون آن ها احساس نیاز را ایجاد کنید که این شیوه بسیار مورد استفاده تولید کنندگان و بازاریابان می باشد در واقع آن ها در تلاش هستند که یا نیازی جدیدی در طرف مقابل ایجاد کنند یا نیازهای که از قبل وجود داشته را دوباره بیدار کنند تا بتوانند محصول یا خدمات شان را به راحتی به مشتریان خود ارائه دهند.

بیشتر بدانید:چطور فرد با نفوذی باشیم و دیگران را متقاعد کنیم

2. اهمیت دادن به نیازهای اجتماعی افراد

یکی دیگر از روش ها و ترفندهای متقاعد سازی دیگران این است که به نیازهای اجتماعی افراد اهمیت دهید و تلاش کنید که این نیازها را برطرف کنید نیازهایی از جمله نیاز به عشق , احترام , محبوب بودن , شهرت و … که در این زمینه تبلیغات تلویزیونی بسیار زیاد مانور می دهند.

روش ها و ترفندهای متقاعد سازی

3 . پیروی از اکثریت

این تکنیک و ترفند متقاعد سازی دیگران در موارد بسیاری جواب می دهد اینکه مخاطبین خود را تشویق کنید که به نظر جمع و اکثریت همراه شوند رسانه های عمومی در این زمینه بسیار خوب مانور می دهند آن ها یک عقیده جمعی را خواه واقعیت داشته باشد خواه نداشته باشد بیان می کنند و مخاطبین خود را به پیروی از آن عقیده ترغیب می کنند به طور مثال اگر شما ببینید که افراد مشهور زیادی از یک برند و محصول خاصی استفاده می کنند شما تشویق می شوید که همانند آن ها عمل کنید.

حتما بخوانید: چطور مهارت متقاعدسازی دیگران را بدست آوریم؟

4.. استفاده از کلمات و تصاویر معنا دار

یکی دیگر از روش ها وترفندهای متقاعد سازی دیگران که می توانید به خوبی از آن بهره ببرید استفاده از جادوی کلمات و ایجاد تصاویر ذهنی مناسب می باشد قدرت و جادوی کلام را فراموش نکنید شما می توانید به بکار بردن کلمات مناسب و ایجاد یک تصویر ذهنی قوی در فرد مقابل راه متقاعد شوندگی او را هموار کنید کلماتی که بار معنایی و احساسی بالایی دارند در گفتگوهای خود استفاده کنید. به طور مثال نگویید ما خدمات«بدون نقص» به شما ارائه می دهیم بلکه بگویید ما خدمات «کامل و عالی» به شما ارائه خواهیم داد تاثیر این جمله بیشتر از جمله قبلی خواهد بود.

5. از درخواست‌های کوچک‌تر به درخواست‌های بزرگ‌تر برسید

یکی دیگر از روش ها و ترفندهای متقاعد سازی این است که شما با درخواست ها کوچک شروع کنید و به تدریج درخواست های بزرگتر را مطرح کنید با این روش مخاطب شما درخواست های کوچک شما را می پذیرد و بعد از پذیرش در خواست های کوچک راه برای پذیرش درخواست های بزرگتر هموار می شود و می توانید درخواست های مهم تر خود را مطرح کنید. بیشتر فروشندگان و بازاریابان از این تکنیک برای متقاعد کردن مشتریان خود استفاده می کنند زیرا پذیریش درخواست های کوچک احساسی از تعهد در فرد ایجاد می کند که رد کردن درخواست های بعدی را برایش سخت می کند.

6 . از درخواست‌های بزرگ‌تر به سمت درخواست‌های کوچک‌تر بروید

روش بعدی برای متقاعد کردن دیگران عکس روش قبلی می باشد یعنی به جای اینکه از درخواست های کوچیک شروع کنید و به درخواست های بزرگ برسید از درخواست های بزرگ شروع کنید در این وضعیت احتمال اینکه درخواست اولیه شما رد شود وجود دارد بعد شما خواسته کوچک تری را پیشنهاد می دهید در این حالت مخاطب شما در وضعیتی قرار می گیرید که نمی تواند درخواست کوچک تر شما را در کند و به این می اندیشد که شما با او راه آمده اید و خواسته کوچک تری را مطرح کردید و اینبار دیگر نمی تواند پاسخ منفی به شما بدهد.

7 . از روش جبران کردن استفاده کنید

از دیگر روش ها و ترفندهای متقاعد سازی دیگران این می باشد که شما کاری را برای کسی انجام می دهید و او را مدیون لطف خود می کنید و بعد فرد مقابل برای جبران محبت شما مجبور می شود پیشنهاد و درخواست شما را بپذیرد . بازاریابان و فروشندگان معمولا از این ترفند با عنوان یکی بخر و دوتا ببر بهره می برند.

8. اول شما پیشنهاد بدهید

یکی دیگر از روش ها این است که در یک مذاکره سعی کنید پیشنهاد دهنده اولیه شما باشید و شما خواسته خودتان را مطرح کنید به طور مثال در یک مصاحبه شغلی بهتر است این شما باشید که میزان حقوق درخواستی را مطرح می کند زیرا در صورتی که از سوی رئیس تان این مبلغ رد شد شانس این را دارید که رقمی نزدیک به آن را پیشنهاد بدهید.

9. زیاد در دسترس نباشید

آیتم بعدی برای متقاعد سازی دیگران این است که سعی کنید زیاد در دسترس مردم نباشید به طور کلی کمیاب بودن و راحت در دسترس نبودن موجب جذابیت می شود به طور مثال اگر افراد فکر کنند که از یک محصول تعداد کمی در بازار وجود دارد تمایل به داشتن آن بالا می رود. یا اگرهنرمندی به راحتی در دسترس نباشید برای مردم و به ویژه طرفدارانش جذاب تر خواهد بود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا