مقالاتموفقیت

چگونه یک سخنران حرفه ای شویم

مهارت خوب صحبت کردن و فن بیان یک مهارت کلیدی و الزامی است که اکثر ما در طول زندگی بدان نیازمند شدیم از صحبت کردن و ارائه یک مطلب درسی در مدرسه و دانشگاه گرفته تا صحبت کردن در مجالس و دورهمی های خانوادگی و کاری. داشتن مهارت فن بیان موجب می شود که شما بتوانید به راحتی در جمع صحبت کنید و موقعیت های عالی را بدست آورید. اگر در این زمینه ضعف دارید در این مقاله سایت تومیتونی قصد داریم تا به شما بیاموزیم که چگونه یک سخنران حرفه ای شویم.

 

چگونه یک سخنران حرفه ای شویم

لازم به ذکر است که تبدیل شدن به یک سخنران حرفه ای  یک مهارت اکتسابی و قابل یادگیری می باشد و از این رو شما نیز می توانید این مهارت ها را بیاموزید و برای تبدیل شدن به یک سخنران حرفه ای تمرین و تلاش کنید.

استراتژی تبدیل شدن به سخنران حرفه ای

برای اینکه بدانیم چگونه یک سخنران حرفه ای شویم باید اقدامات زیر را انجام دهیم.

برنامه ریزی کنید

اولین اقداماتی که باید در این خصوص انجام دهید برنامه ریزی کردن می باشد و مطمعن شوید که برنامه مناسبی برای برقراری ارتباط ترتیب داده اید برای این منظور می توانید از مثلث سخنوری بعنوان ابزاری کمکی بهره ببرید یا از 7 تکنیک موثر در ارتباطات بهر ببرید. برنامه ریزی کردن به شما این امکان را می دهد که اعتماد به نفس خویش را تقویت نمایید.

شروعی قوی داشته باشید

این مطلب را در نظر داشته باشید که اولین کلماتی که بیان می کنید بسیار اهمت دارد زیرا شما فرصت کمی دارید تا بتوانید مخاطبین را جذب کنید. باید در ابتدای امر توانایی این را کسب کنید که مخاطبین را به خود جذب کنید. برای رسیدن به این هدف می توانید صحبت های خود را با بیان یک داستان شروع کنید  یا یک آمار جالب که مربوط به موضوع سخنرانی شما می باشد ارائه دهید و سخنرانی خود را آغاز کنید.

در هر فرصتی سعی کنید در جمع صحبت کنید و مهارت سخنوری خود را تقویت کنید شما تنها با تمرین کردن بسیار است که می توانید موفق عمل کنید اگر برای سخنرانی از قبل برنامه ریزی نکرده باشید تنها زمانی می توانید فی البداهه خوب عمل کنید که تمرین کرده باشید و در این زمینه مهارت کسب کرده باشید.

مخاطب را درگیر کنید

از جمله اقداماتی که به عنوان یک سخنران حرفه ای باید انجام دهید این است که مخاطبین خود را درگیر موضوع کنید در این حالت از انزوا خارج می شوید و مخاطبین بهتر با شما و پیامی که انتقال می دهید ارتباط برقرار می کنند و منظور شما را درک خواهند کرد بنابراین سعی کنید که مخاطبین خود را تشویق کنید که از شما سوال بپرسند و در گفتگو با شما مشارکت داشته باشند.

مقالات مرتبط : چگونه فن بیان خود را قوی کنیم

اهمیت دادن به کلمات

نکته ای که باید به عنوان یک سخنران حرفه ای بدانید که کلمات می تواند قدرت شما را به عنوان یک سخنران نشان دهد چنانچه عصبانی هستید باید این موضوع را در نظر داشته باشید که امکان دارد نتوانید به خوبی حق مطلب را اعدا کنید و منظورتان را به مخاطب انتقال دهید. در موقع عصبانیت نفس عمیق بکشید و بعد کلمات و جملات را آهسته تر ادا کنید. بسیار مهم است که روی کلام خود کنترل داشته باشید و به جملاتی که می گویید اهمیت دهید. مطلب مهم دیگر این است که به هیچ عنوان از روی نوشته سخنرانی نکنید بلکه بهتر است جملات اصلی را به صورت تیتر وار یادداشت کنید و سپس مطالب را حفظ داشته باشید.

به زبان بدن دقت کنید

برای اینکه بدانیم چگونه یک سخنران حرفه ای شویم  باید به زبان بدن آگاهی داشته باشیم و اهمیت آن را بدانیم  زیان بدن می تواند پیام شما را به بهترین شکل به مخاطب انتقال دهد بنابراین بسیار اهمیت دارد که یک سخنران حرفه ای علاوه بر توجه به محتوای کلام خویش به حالات و حرکات بدن خویش نیز اهمیت بدهد. چنانچه در هنگام سخنرانی عصبی باشید و اضطراب داشته باشید این حالات به سرعت از طریق زبان بدن منعکس می شود و مخاطبین به خوبی متوجه این وضعیت سخنران خواهند شد.

چنانچه نسبت به حالات و معنای زبان بدن آگاه نیستید برای اینکه یک سخنران حرفه ای شوید باید در این خصوص آگاهی لازم را بدست آورید یک سخنران باید هنگام سخنرانی صاف بیاستد و بعد نفس عمیق بکشد و با نگاهی نافذ با مخاطبین خود ارتباط برقرار کند. و بجای اینکه پشت تریبون بیاستید روی صحنه قدم بزنید و و از حالات و حرکات بدن برای ایجاد ارتباط موثر با مخاطبین خود استفاده کنید.

مضطرب نباشید

برای تبدیل شدن به یک سخنران حرفه ای علاوه بر اینکه باید مثبت اندیش باشید باید بتوانید اضطراب را از خود دور کنید شما زمانی می توانید اضطراب از سخنرانی نداشته باشید که در این زمینه مهارت لازم را داشته باشید و این مهارت تنها از طریق تمرین بسیار بدست می آید.

برای اینکه اضطرابتان کاهش یابد ابتدا نفس عمیق بکشید و بعد سعی کنید نگرش و تفکر خودتان را از روی ترس هایتان دور کنید و به مخاطبین خود متمرکز شوید شما تنها با تغییر ذهنیت و نگرش و ایجاد تفکر مثبت می توانید از شر اضطراب رها یابید.

مثبت اندیش باشید

برخی از افرادی هنگام سخنرانی دچار اضطراب و استرس می شوند و دچار ترس از ارائه سخنرانی ضعیف می شوند برای اینکه از شر این افکار و احساسات منفی رها شوید باید دیدگاه مثبت و نگرش مثبت خویش را حفظ کنید. مثبت اندیشی موجب می شود افکار منفی و احساسات منفی از شما دور شود و در نتیجه اعتماد به نفس تان تقویت می یابد.

افرادی که می گویند من نمی توانم این کار را انجام دهم در واقع دچار ضعف در مثبت اندیشی هستند. این افراد باید باورهای مثبت را در خود ایجاد کنند و تنها با القای و تصویر سازی می توانند دیدگاه و نگرش مثبت خویش را تقویت نمایند.

سخنرانی‌های ضبط شده‌ی خود را ببینید

برای اینکه بدانیم چگونه یک سخنران حرفه ای شویم باید عملکرد خود را به درستی ارزیابی کنیم بدین منظور  اقدامی که می تواند به شدت به شما کمک کند و برایتان مفید باشد این است که در صورت امکان از سخنرانی های خود ویدیو تهیه کنید و  به تماشای آن بپردازید با این روش می توانید عملکرد خود را ارزیابی کنید و متوجه این شوید که آیا هنگام سخنرانی زبان بدنتان مناسب می باشد یا خیر و نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی و برطرف نمایید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا