مقالاتموفقیت

7 دلیل عدم موفقیت و شکست افراد

افراد زیادی روزانه برای دستیابی به اهداف شان تلاش می کنند اما در حقیقت تعداد اندکی در این مسیر موفق می شوند و می توانند به اهداف و خواسته های خود دست یابند اما علت چیست چرا برخی از افراد علارغم تلاشی که انجام می دهند به موفقیت دست نمی یابند در این مقاله قصد داریم تا برخی از عوامل شکست افراد و دلایل عدم موفقیت آن ها در دستیابی به اهداف شان را بازگو کنیم پس با ما همراه شوید.

حتما بخوانید: راه کارهای تبدیل شکست به پیروزی

1- عدم توجه به اهمیت زمان

شاید اینگونه بتوان گفت یکی از مهم ترین دلایل شکست افراد این می باشد که آنها اهمیت زمان را درک نکرده اند این درحالی است که افراد موفق اهمیت زمان را بالاتر از ارزش و اهمیت پول می دانند زیرا زمان تنها چیزی است که وقتی از دست می رود نمی توان آن را جتی با پول هنگفت بازگرداند.

افراد ناموفق و شکست خورده کسانی هستند که مدیریت زمان را نمی دانند آن ها زمان و عمرشان را بیهوده تلف می کنند و همه جا حضور دارند و از آنجایی که ازرش زمان را نمی دانند از همین جهت وقت شان را برای انجام کارهایی بیهوده هدر می دهند.

2 – انجام کارهایی که خلاف جهت اهداف می باشد

یکی دیگر از دلایل شکست افراد این می باشد که افراد ناموفق با انجام کارهایی مشغول می شوند و برای کارهایی زمان می گذارند که به هیچ عنوان در مسیر اهداف شان قرار ندارند. افراد موفق می دانند چگونه تصمیم بگیرند و به انجام چه کارهایی بپردازند زیرا زمانی ارزش های اهداف تان را بدانید در این حالت تصمیم گیری برایتان کار سختی نمی باشد. اما زمانی که ارزش و اهمیت اهدافتان را نمی دانید در این حالت دچار وسوسه می شوید که به انجام دادن کارهای دیگر نیز بپردازید و این یکی از مواردی است که موجب شکست افراد می شود و از دلایل عدم موفقیت شان می باشد.

3 – عدم ارتقاء دانش و مهارت شخصی

از دیگر دلایل شکست افراد و عدم موفقیت شان این مسئله می باشد که آن ها هیچ گاه به اهمیت ارتقاء و دانش شخصی توجه ندارند آن ها روی خود سرمایه گذاری نمی کنند و تلاش نمی کنند که وضعیت خود را بهبود دهند و از همین جهت است که در شرایط های بحرانی نمی توانند از پس مسائل بر آیند و با شکست رو به رو می شوند این در حالی است که افراد موفق مدام در حال افزایش و ارتقاء مهارت های خود و کسب دانش جدید هستند آن ها خود را به روز نگه می داند تا بتوانند در شرایط بحرانی با تکیه بر دانش , مهارت و خرد خود اوضاع را سامان دهند.

4 – بها دادن و ایجاد برخی محدودیت ها

یکی از مواردی که افراد موفق را از افراد عادی متمایز می کند این است که افراد موفق برای غلبه بر ترس هایشان و رسیدن به خواسته هایشان حاضر می شوند بهای موفقیت خود را بپردازند آن ها برای خود محدودیت هایی تعیین می کنند و هر آنچه که لازم باشد انجام می دهند تا به خواسته و هدف شان برسند در ذهن آن ها هیچ چیز با ارزش تر از اهداف شان نیست بنابراین در مسیر رسیدن به خواسته شان از بسیاری از لذت ها و موقعیت هایی که افراد عادی حاضر نسیتند رها کنند چشم پوشی می کنند و همین امر موجب موفقیت آن ها می شود.

بنابراین یکی از دلایل شکست افراد عادی این است که آن ها حاضر نیستند بهای برای موفقیت خود بپردازند و برای خود محدودیت ایجاد کنند آن ها برای توجیه رفتار خود دنبال بهانه تراشی هستند آن ها برای خود دلایل و استدلال هایی می آورند تا حاضر نباشند کاری که درست است را انجام دهند.

5 – نبود برنامه ریزی و به تعویق انداختن کارها

از دیگر دلایل عدم موفقیت و شکست افراد این است که آن ها بی برنامه پیش می روند و اصولا مهارت برنامه ریزی ندارند و از سوی دیگر انجام کارهای مهم و اصلی را به تعویق می اندازند و این امر از آنجایی نشأت می گیرید که آن ها اهمیت زمان را درک نکرده اند. به تعویق انداختن کارها در برخی موارد ریشه در تنبلی افراد دارد یا اینکه جسارت روبه رو شدن با واقعیت و انجام کارهای دشوار را ندارند. اما افراد موفق کسانی هستند که با برنامه ریزی پیش می روند و هر کاری را در زمان خودش به انجام می رسانند و از به تعویق انداختن کارهای خودداری می کنند و از همین رو است که در کارشان پیشرفت می کنند.

6 – اقدام به موقع

یکی از کارهایی که کمک می کند که شما به موفقیت دست یابید و مانع از شکست افراد می شود این است که به موقع اقدام کنید. بعد از اینکه هدف خود را تعیین کردید و طرح و نقشه خود را پیاده کردید قدم بعدی تان این باید باشد که به موقع اقدام عملی کنید تا فرصت بهره وری بیشتر را از دست ندهید. افراد شکست خورده کسانی هستند که ساعت هایی زیادی در مورد طرح و برنامه خود رویاپردازی می کنند و صحبت می کنند اما زمانی که پای عمل و اقدام کردن می رسد تعلل می کنند و حاضر نیستند حاشیه امن شان را به موقع ترک کنند و از همین جهت شکست می خورند.

7 – عدم مثبت اندیشی

از دیگر دلایل شکست افراد داشتن ذهنیت و تفکر منفی و نبود روحیه و ذهنیت مثبت نگری می باشد. این افراد توانایی این را ندارند که با اتفاقات ناخوشایند رو به رو شوند و به محض اینکه مانعی بر سر راه شان قرار می گیرید با افکار منفی خود جریان پیشروی خود را متوقف می کنند. این درحالی است که اتفاقات ناخوشایند و چالش های پیش رو برخی از جریان موفقیت می باشند و این چالش ها باید باشند تا افراد بتوانند با رفع کردن آن ها رشد کنند. از همین جهت افراد موفق با دید و ذهنیت مثبت با این چالش ها برخورد می کنند آنها هموراه نیمه پر لیوان را می بینند و سعی می کنند از چالش پیش رو تجربه کسب کنند و در مراحل بعدی از این تجربه به نفع اهداف خویش استفاده کنند بنابراین این ذهنیت و این روحیه مثبت نگری موجب استقامت و موفقیت آن ها می شود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا