سلامتموفقیت

۶ علت بی‌حوصلگی در محل کار و راه‌های درمان آن

دوباره شنبه می آید و یک هفته کاری شروع می شود که به هیچ وجه لذت بخش نیست شما دچار بی حوصلگی و بی علاقه گی شدید و روند کاریتان هیچ لذتی نمی برید اما چطور می توان این شرایط آزاد دهنده را تغییر داد و از بی حوصلگی در محل کار رها شد و دلایل بی حوصلگی چیست؟ شاید خواند این مقاله سایت تومیتونی بتواند به شما کمک کند در این مطلب قصد معرفی 6 علت بی حوصلگی در محیط کار را داریم پس با ما همراه شوید.

 

۱. بی علاقه بودن به کار

یکی از مهم ترین دلایل بی حوصلگی در محیط کار نداشتن علاقه به انجام فعالیت یا شغل تان می باشد این یک پدیده عجیب نیست بسیاری از افراد روزانه به انجام فعالیتی مشغول هستند که اصل هیچ رغبت و علاقه ای به انجام آن کار ندارند و تنها از سر اجبار آن کار یا آن فعالیت را می پذیرند و انجام می دهند. چنانچه شما هم علت بی حوصلگی تان عدم علاقه به شغل تان می باشد بهتر است به این ناهماهنگی آگاهی داشته باشید و در جست جوی فعالیت و شغلی باشید که به آن علاقمند هستید شاید بگویید که پیدا کردن کاری که من بدان علاقمند باشم کار آسانی نیست اما اگر تلاش کنید بالاخره راهی برای یافتن آن پیدا می کنید.

۲. عدم استفاده از توانایی های شخصی

یکی دیگر از دلایل بی حوصلگی در محیط کار این می باشد که امکان دارد مسئولیتی که بر عهده دارید آن قدر شما را به چالش نکشد که بتوانید از تمامی پتانسیل ها و توانایی های خود در آن استفاده کنید و این امر موجب می شود که احساس کنید مفید نیستید و احساس ارزشمندی نداشته باشید و سبب شود که انگیزه تان برای انجام و ادامه کار کم رنگ شود.

۳. عدم ارتقاء شخصی

از دیگر دلایل بی حوصلگی این می باشد که شما احساس می کنید فرصت رشد و ارتقاء مهارت های لازم را ندارید در واقع شما وظیفی ای را به طور تکراری انجام می دهید که هیچ فرصتی را برای شما فراهم نمی کند که چیز جدیدی یاد بگیرید و یکنواخت بودن شرایط کاری سبب می شود بی حوصله و بی علاقه شوید.

۴. اتلاف وقت زیادی دارید

برخی از مشاغل به گونه ای هستند که فرد در طی روز کاری وظایف چندانی را ندارد انجام دهد در نتیجه فرد زمان زیادی دارد برای استراحت کردن و زمان زیادی تلف می شود این وضعیت موجب می شود که افراد احساس خستگی و بی حوصلگی بیشتری کنند چون عملا وظایف زیادی را نباید انجام دهند و این بیکاری به شکلی موجب بی حوصلگی آن ها می شود.

۵. مشکلات شخصی و خانوادگی

در بسیاری از مواقع دلایل بی حوصلگی و بی علاقگی افراد در محل کار ناشی از درگیری های شخصی و مشکلات خانوادگی که فرد در خارج از محیط کاریش درگیر آن است و همین مشکلات سبب می شود که فرد رغبتی به انجام کار و وظیفه اش در محل کار نداشته باشد باید به این نکته توجه داشت که مسائل شخصی را نباید در محل کار دنبال کرد و به آن ها فکر کرد.

۶. نداشتن هدف کاری

یکی دیگر از مهم ترین دلایل بی حوصلگی افراد در محل کار نداشتن دلیل و هدف کاری مشخص. برخی از مشاغل به شکلی هستند که برای فرد هدفی در پی ندارند یعنی کارفرما پتانسیل ارتقاء درامد یا ارتقاء سمت کاری را برای کارمندانش در نظر ندارد و این امر موجب می شود کارکنان هیچ انگیزه ای برای بهتر کار کردن و تلاش کردن نداشته باشند زیرا این هدف است که به افراد انگیزه می دهد و آن ها را به حرکت کردن وادار می کند.

عواقب بی حوصلگی

بی حوصلگی و بی علاقگی موضوعی است که باید به آن توجه داشته باشیم و درصدد رفع آن برآییم زیرا عدم توجه به بی حوصلگی عواقب جدی به همراه دارد که در ادامه به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد.

افزایش تنش و استرس

اینکه افراد احساس کنند که زمان شان دارد به هدر می رود و نوع کارشان به شکلی است که هیچ پتانسیلی در آن ها آزاد نمی کند و موجب ارتقاء آن ها نمی شود دچار استرس و نگرانی می شوند که دارند عمرشان را هدر می دهند.

اکتساب عادات بد

از دیگر عواقب بی حوصلگی این می باشد که فرد به انجام فعالیت ها و عادات های بد و خطرناک روی می آورد به طور مثال فرد عادت به پرخوری می کند یا به استعمال دخانیات مشغول می شود به عبارتی فرد دست به انجام هر کاری می زند تا این کسالت و بی حوصلگی را جبران کند.

کاهش سلامت روانی

بر اساس پژوهش های به عمل آمده علت بسیاری از بیماری های روحی و روانی مانند افسردگی ناشی از بی علاقگی و بی حوصلگی افراد در محل کارشان می باشد زیرا آن ها خودشان را مجبور به انجام کاری می بینند که هیچ علاقه ای بدان ندارند و احساس خمودگی و اجبار می کنند.

بازدهی پایین

و در آخر از عواقب اصلی بی حوصلگی این می باشد که بازدهی و راندمان کاری به شدت پایین می آید و این افت کاری برای هیچ سازمانی خوب نیست.

۶ راهکار برای رفع خستگی و بی‌حوصلگی در محل کار

خب تا اینجا تا حدودی در خصوص دلایل بی حوصلگی در محل کار و عواقب آن اطلاع پیدا کردید و حال در این قسمت می خواهیم بدانیم که چگونه می توان بی حوصلگی را برطرف کرد.

۱. صحبت راجب تغییر شرایط کاری

اگر دچار احساس بی حوصلگی شدید و متوجه شدید که دلیل آن این است که به کاری که انجام می دهید یا وظیفه ای که بر عهده دارید علاقمند نیستید بهترین گزینه است راجب تغییر وضعیت تان با مدیر و رئیس تان صحبت کنید و بگویید که چه نوع وظیفه ای را دوست دارید انجام دهید تا زمانی که شما درخواست نکنید نمی توانید پاسخی دریافت کنید عقیده خود را بدون ترس و نگرانی بیان کنید اگر با اعتماد به نفس صحبت کنید و بگویید که در کدام قسمت می توانید مفید تر عمل کنید احتمال پذیرفته شدن درخواست تان وجود دارد.

۲. بیشتر از انتظار کار کنید

اگر بخواهید شرایط کاری تان را تغییر دهید باید توانایی ها و پتانسیل خود را به رئیس تان نشان دهید از همین رو بهتر است بیشتر از حد انتظار کار کنید و وظایف تان را به خوبی انجام دهید تا رئیس تان متوجه توانمندی شما در بخش های دیگر شود و به شما وظایفی را محول کند که دوست دارید در آن زمینه فعالیت داشته باشید.

۳. در وقت آزاد، مهارت‌های تازه بیاموزید

برای اینکه بتوانید با دلایل بی حوصلگی و کسالت مبارزه کنید بهترین کار این است که در زمان های آزاد کاری به یاد گرفتن یک مهارت تازه مشغول شوید به طور مثال می توانید به طور خودآموز یک نرم افزار جدید یاد بگیرید یا یک زبان جدید بیاموزید زمانی که شما برای ارتقاء مهارت شخصی تان وقت می گذارید به چشم دیگران برجسته و متمایز دیده می شوید چه بسا فرصت های جدیدی در این حین بیابید که مورد توجه و علاقه تان باشد.

۴.برای خود هدف تعیین کنید

بدانید که چه انتظاری از خودتان و از کارتان دارید و بعد برای خود هدفی تعیین کنید تا برای رسیدن به آن هدف تلاش کنید و این هدف می تواند انگیزه و شاتیاق شما را افزایش دهد و شما را از رخوت و بی حوصلگی نجات دهد و چه بسا همین انگیزه و هدف سبب شود شما موقعیت کاری بهتری بیابید.

۵. به اندازه کافی استراحت کنید تا فرسوده نشوید

کار کردن زیاد می تواند موجب بی حوصلگی و خستگی شود بنابراین باید به اندازه لازم استراحت داشته باشید به خودتان اهمیت بدهید در تعطیلات آخر هفته به گردش یا یک مسافرت کوتاه بروید بگذارید خستگی یک هفته کاری با گردش در طبیعت و دیدن دوستان و اقوام از تن تان بیرون رود و برای شروع یک هفته کاری دیگر به اندازه کافی انرژی و انگیزه داشته باشید.

حتما بخوانید:چگونه بازدهی کارمان را افزایش دهیم

۶. تغییر شغل

چنانچه احساس می کنید کارتان را دوست ندارید و این کار مانع رسیدن شما به اهداف بزرگتر و اصلی تان می شود آن را تغییر دهید همیشه فرصت برای یافتن یک شغل مناسب برایتان وجود دارد بنابراین خود را اسیر کاری که هیچ علاقه ای به آن ندارید نکنید ممکن است شغل دیگری با پتانسیل های بالاتری در انتظار شما باشد بنابراین فقط کافی است اولین قدم را بردارید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا