روابطمقالات

نقش روابط عاطفی از دیدگاه قران

قوانین جهان هستی پیرامون روابط

در مقاله اصول رابطه درست به مبحث ریشه یابی یک رابطه پرداختیم. حال بعد از ریشه یابی یک رابطه ما متوجه شدیم که مشکل روابط, در وجود خودمان است و برای اینکه بتوانیم روابط خودمان را بهبود ببخشیم باید بتوانیم در خودمان مشکل را پیدا کنیم در این قسمت قصد داریم به روابط عاطفی در قران بپردازیم.

قوانین جهان هستی پیرامون روابط

در آیه زیر می توان به چند موضوع پیرامون جهان هستی و نقش روابط عاطفی در قران پی خواهید برد که ما به طور مختصر به آن می پردازیم
وَ إِذْ قٰالَ مُوسىٰ لِقَوْمِهِ يٰا قَوْمِ إِنَّكُمْ ظَلَمْتُمْ أَنْفُسَكُمْ بِاتِّخٰاذِكُمُ اَلْعِجْلَ فَتُوبُوا إِلىٰ بٰارِئِكُمْ فَاقْتُلُوا أَنْفُسَكُمْ ذٰلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ عِنْدَ بٰارِئِكُمْ فَتٰابَ عَلَيْكُمْ إِنَّهُ هُوَ اَلتَّوّٰابُ اَلرَّحِيمُ  ﴿۵۴﴾
 و چون موسى به قوم خود گفت: «اى قوم من، شما با[به پرستش ] گرفتن گوساله، بر خود ستم کردید، پس به درگاه آفرینندهء خود توبه کنید، و[خطاکاران ] خودتان را به قتل برسانید، که این [کار] نزد آفریدگارتان براى شما بهتر است.» پس [خدا] توبهء شما را پذیرفت، که او توبه پذیر مهربان است. (۵۴)
در آیه بالا می بینیم که حضرت موسی به قوم خود می گوید که شما با پرستش گوساله به خود ستم کرده اید این قسمت از آیه به این موضوع اشاره دارد که ما نمی‌توانیم به کسی ستم کنیم در صورتی که اگر ما به آزار و اذیت دیگران بپردازیم تنها به خود ستم کرده ایم زیرا هر کس در جهان هستی آزاد آفریده شده و طبق مقالات قبل ما گفتیم که آزادی مطلق انسان تنها در ذهنیت اوست و تنها موردی که انسان می تواند ۱۰۰ درصد بر آن آزاد باشد نوع نگرش و افکار وی است.
از سوی دیگر خداوند انسان را خلیفه الله نامیده‌ یعنی جانشین خود بر روی زمین و جانشین خدا یعنی باید ویژگی های آن را داشته باشد بنابراین یکی از ویژگی‌های خداوند خالق بودن است به این ترتیب انسانی در جهان هستی خالق است ولی وقتی که ما در مورد خلق حرف میزنیم به نکته مهمی می رسیم و آن این است که در خلق محدودیت وجود ندارد. پس به عبارتی انسان نیز خالقی است بدون محدودیت و برای خلق بدون محدودیت و آزادانه ما نیازمند ابزاری هستیم برای خلق در جهان, که آن ابزار نیز باید بدون محدودیت و آزاد باشد.
از این رو تنها ابزار برای خلق بدون محدودیت, خلق کردن به وسیله افکار می باشد چون این فکر و ذهنیت ما است که آزاد و بدون محدودیت می باشند. بنابراین تمام تجربیات ما در زندگی اولا مخلوق خود ما می باشد و ثانیا ما این شرایط و واقعیت را خودمان برای خودمان خلق کردیم که این مسئله در بسیاری از آیات خداوند در قرآن ذکر شده است.یکی از این آیات همین آیه است که در موردش صحبت می کنیم.

انسان خالق زندگی خویش

دلیل اینکه حضرت موسی در این آیه به صراحت می گوید که شما وقتی گوساله را می پرستید بر خود ستم کرده اید چیست؟
با توجه به صحبت‌هایی که کردیم و گفتیم ما خود خالق زندگی خود هستیم و قدرت این را داریم که زندگی خود را خودمان رقم بزنیم ولی با پرستش گوساله این قدرت را از خود می گیریم. زیرا وقتی که ما قدرت زندگی خود را به دست گوساله می‌دهیم یعنی فکر می کنیم قدرت خلق نداریم. و اینکه ما فکر کنیم قدرت نداریم, خود یک نوع خلق کردن است.
با این طرز تفکر ما بر این باور هستیم که شرایط و واقعیت زندگی را دیگر نمی‌توانیم خلق کنیم بنابراین شرایطی برای ما پیش می آید که این قدرت را از خودمان می‌گیریم.بنابراین اولین ظلم را بر خود روا داشتیم که قدرت خلق را از خود گرفته ایم.

حتما بخوانید: نقش عادت های فکری در روابط

تاثیر خالق بودن – روابط عاطفی در قران

با توجه به آنچه که پیرامون روابط عاطفی در قران بیان شده و موارد ذکر شده در بالا ما در می بابیم که این قانون نیز در روابط اجتماعی و روابط عاطفی نیز قابل اجرا می باشد. وقتی که ما در یک رابطه قدرت را از خودمان می‌گیریم و وابسته به یک انسان دیگر می‌شویم دقیقاً قدرت خلق را از خود گرفته ایم و شرایطی برای ما به وجود می‌آید که این احساس را که دیگر قدرت نداریم و ضربه پذیر شده ایم را در وجود خودمان شدت می بخشیم.
برای مثال وقتی که ما این قدرت را که خودمان را دوست داشته باشیم را به فرد دیگری می دهیم. یعنی قدرت دوست داشته شدن را از خود گرفتیم وقتی قدرت دوست داشته شدن را از خود می گیریم قدرت ضعف و طرد شدن را خلق می کنیم. بنابراین ما داریم ضعف را خلق می کنیم چون ما خالق هستیم و در خلق ما هیچ جایی برای بحث کردن وجود ندارد دنیا حس طردشدگی و عدم دوست داشتن را به میزانی که ما خلق کرده ایم به ما می‌دهد و این احساس را به هر کسی در زندگی به مقداری بدهیم به همان تناسب آن فرد احساس طرد شدگی و ضعف را در وجود ما بیدار می کند.
حال در اینجا به درک درستی از قسمت اول آیه و آنچه که پیرامون روابط عاطفی در قران اشاره شد دست یافتیم.
 اگر در زندگی ما قدرت را از خود سلب کنیم و به شخص یا موجود دیگری بدهیم به همان میزان احساس ضعف را در خودمان ایجاد کرده ایم. بنابراین ما به خود ظلم و ستم کرده ای,.نه به هیچ کس دیگر, برای درک بهتر این موضوع پیرامون روابط عاطفی در قران, به آیه دیگر مراجعه می‌کنیم تا بهتر متوجه شوید و به این قانون ایمان بیاورید.

آیه دیگر در خصوص روابط عاطفی در قران

در  آیه ۲۳۱ سوره بقره خداوند اشاره به این قانون در مورد روابط کرده است که می فرماید:
وَ إِذٰا طَلَّقْتُمُ اَلنِّسٰاءَ فَبَلَغْنَ أَجَلَهُنَّ فَأَمْسِكُوهُنَّ بِمَعْرُوفٍ أَوْ سَرِّحُوهُنَّ بِمَعْرُوفٍ وَ لاٰ تُمْسِكُوهُنَّ ضِرٰاراً لِتَعْتَدُوا وَ مَنْ يَفْعَلْ ذٰلِكَ فَقَدْ ظَلَمَ نَفْسَهُ وَ لاٰ تَتَّخِذُوا آيٰاتِ اَللّٰهِ هُزُواً وَ اُذْكُرُوا نِعْمَتَ اَللّٰهِ عَلَيْكُمْ وَ مٰا أَنْزَلَ عَلَيْكُمْ مِنَ اَلْكِتٰابِ وَ اَلْحِكْمَةِ يَعِظُكُمْ بِهِ وَ اِتَّقُوا اَللّٰهَ وَ اِعْلَمُوا أَنَّ اَللّٰهَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ  ﴿۲۳۱﴾
 و چون زنان را طلاق گفتید، و به پایان عدهء خویش رسیدند، پس بخوبى نگاهشان دارید یا بخوبى آزادشان کنید. و[لى ] آنان را براى [آزار و] زیان رساندن [به ایشان ] نگاه مدارید تا[به حقوقشان ] تعدى کنید. و هر کس چنین کند، قطعا بر خود ستم نموده است. و آیات خدا را به ریشخند میگیرید، و نعمت خدا را بر خود و آنچه را که از کتاب و حکمت بر شما نازل کرده و به [وسیلهء] آن به شما اندرز مى دهد، به یاد آورید؛ و از خدا پروا داشته باشید، و بدانید که خدا به هر چیزى داناست. (۲۳۱)
این آیه به بالاترین حد یک رابطه یعنی رابطه زناشویی اشاره دارد و قانون را در بالاترین حد در روابط عاطفی نشان می‌دهد در اینجا خداوند ذکر می‌کند که اگر از رابطه به استحکامی ازدواج خارج شدید شما به دو صورت می توانید عمل کنید. یا اینکه کاملاً طرف مقابل را دوست داشته باشید که دیگر نمی توانید علیه کسی که دوستش دارید قدمی بردارید و به آن صدمه ای بزنید یا اینکه کاملا آنها را از ذهنتان بیرون کنید در این صورت نیز شما نمی توانید به کسی که در ذهن تان وجود ندارد لطمه‌ای برسانید.و اگر شما در یک رابطه تلاش کنید که کاری را تلافی کنید این کار قطعاً به خود شما ضرر بیشتری می رساند.
هنگامی که ما از یک رابطه خارج می‌شویم, که قدرت را به قدری از خود سلب کرده ایم که دیگر توان نگه داشتن آن رابطه را نداریم و می خواهیم تلافی کنیم. زیرا فکر می کنیم طرف مقابل باعث بی ارزشی ما شده است و این طرز تفکر یعنی در حال حاضر انسان بی ارزشی هستیم و در اینجا قدرت خلق وارد عمل می شود.تفکر شما زمانی به دنبال انتقام و آزار و اذیت است که شما احساس بی ارزشی می کنید و یا احساس بدی نسبت به خودتان دارید و واقعیت زندگی شما به گونه‌ای رقم خواهد خورد که احساس بی ارزشی بیشتری کنید.

حالا به قسمت دوم آیه ابتدای مقاله می پردازیم

در قسمت بعدی اشاره به توبه شده است که معنی توبه یعنی اینکه کاری می‌کنید خلاف کاری که در حال حاضر به انجام آن مشغول هستید اگر دقت کنید خداوند در این حالت کلمه آفریننده یا خالق استفاده کردند که این کلمه نشان دهنده آن است که خداوند اشاره‌ای به خالق بودن شما نیز داشته است چون شما جانشین خداوند هستید و اینجا از ویژگی خلق خداوند استفاده می‌شود و منظور خداوند این است که این ویژگی خلق کردن را رها نکنید و قدرت خود را با یک گوساله تعویض نکنید
در قسمت بعدی خداوند می‌گوید خودتان را به قتل برسانید معنی و منظور این است که, این نوع طرز تفکر که شما قدرت خلق را رها کرده‌اید را در درون خود بکشید منظور از قتل خودتان از بین بردن این نوع  تفکر که در ذهنتان وجود دارد است نه این که قتل شخص , و اگر اینگونه عمل کنید به آن قدرتی که دارید می رسید و خداوند شما را قدرتمند می خواهد.

نتیجه گیری

 اینکه خداوند شما را قدرتمند می خواهد از صفات مهربانی خداوند نشست می‌گیرد این مقاله پیرامون روابط عاطفی در قران و این موضوع  که شما خالق تمام حقایق و واقعیت‌های زندگی خود هستید بر طبق آنچه که پیرامون روابط عاطفی در قران بیان شد.
و این امر در روابط شما نیز صادق است حال با این طرز فکر و آگاهی جدیدی که دارید می توانید مقالات بعدی را که پیرامون موفقیت در روابط است را بهتر درک کنید. و باور شما به قانون و نحوه کارکرد آن بیشتر می‌شود که این امر باعث می‌شود که شما بتوانید زندگی خود را هر چه سریعتر به یک زندگی دلخواه در تمام زمینه‌ها تبدیل کنید زیرا تنها مسئله نگرش شما نسبت به مسائل و زندگی می باشد بنابراین نوع تفکر شما واقعیت زندگی شما را می سازید زیرا شما خالق هستید خالق زندگی خود در تمام زمینه ها و خالق بدون محدودیت.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا