روابطمقالاتموفقیت

چهار گام اساسی در ایجاد یک رابطه موفق

برای داشتن یک رابطه عاطفی موفق باید مهارت های لازم آن را بدست آورید داشتن یک رابطه موفق و لذت بخش چیزی نیست که به راحتی بدست آید بلکه نیازمند تلاش و هنرنمایی دو طرفه رابطه می باشد تعداد کمی از افراد این مهارت را به خوبی می دانند و راه های حفظ رابطه عاشقانه را بلدند و می تواند سال ها بعد از ازدواج یک زندگی گرم و لذت بخش داشته باشند. آموختن مهارت های ارتباطی قبل از ازدواج برای دوام یک رابطه بسیار اهمیت دارد بنابراین ما در این مقاله سایت تومیتونی قصد داریم 4 گام مهم در ایجاد یک رابطه موفق و سالم را بیان کنیم بنابراین با ما همراه باشید تا این مهارت ها را بیاموزید.

 

گام اول : توجه به جنبه های مثبت

یکی از راه های حفظ رابطه عاشقانه توجه به جنبه ها مثبت رابطه می باشد همانطور که می دانید در زندگی برای هر فردی بالا و پایینی های زیادی وجود دارد اگر توجه شما همواره بر روی کمبودها و کاستی های زندگی و رابطه تان باشد مطمئن باشید که این رابطه به سرانجام خوبی ختم نمی شود. توجه به جنبه های مثبت زندگی می تواند یک زندگی را متحول کند و رابطه ها را مستحکم تر کند. به جای توجه کردن به ایرادات یکدیگر و کاستی های هم باید بر روی نقاط قوت و جنبه های مثبت یکدیگر توجه داشته باشید. در زندگی بابت تلاش های شریک زندگی تان قدار دان باشید قدردانی از یکدیگر یعنی اهمیت دادن و ارزش گذاری موجب محکم تر شدن رابطه می شود.

گام دوم : شنونده خوبی باشید

یکی از مواردی که موجب ایجاد سوء تفاهم و عدم درک متقابل در بین زوج های جوان می شود این است هیچ کدام شنونده خوبی نیستند و به هیچ وجه به صحبت های طرف مقابل شان توجه نمی کنند بنابراین در یک رابطه دو طرف باید شنوندگان خوبی باشند و به یکدیگر فرصت دهند تا صحبت هایشان تمام شود زمانی که شنونده خوبی باشید و مجال سخن گفتن به شریک خود بدهید منظور وی را به درستی درک می کنید و کمتر دچار برداشت های اشتباه می شوید.بنابراین یکی از راه های حفظ رابطه عاشقانه شنونده خوب بودن است, یعنی اهمیت دادن و ارزش قائل شدن برای شریک زندگی تان.

چه زن باشید چه مرد هر دو احتیاج دارید که در یک رابطه مورد توجه باشید و بی توجهه می تواند برای هر دو طرف به ویژه زنان رنج آور باشد. بنابراین مهارت شنونده خوب بودن را کسب کنید فرصت دهید تا شریک زندگی تان عقاید خود را بیان کند و به نظرات یکدیگر احترام بگذارید, اگر این روند را به درستی پیاده کنید در رابطه تان شاهد احترام و اتفاقات خوشایند خواهید بود.

راه های حفظ رابطه عاشقانه

گام سوم: عدم وابستگی

یکی از مواردی که صدمات جدی به یک رابطه می زند احساس وابستگی شدید می باشد متاسفانه برخی از زوج های جوان احساس وابستگی را با عشق و دوست داشتن اشتباه می گیرند و همین صدمات جدی به رابطه شان وارد می کند بنابراین باید یاد بگیرید که احساس وابستگی چیست و خودتان را از این احساس دور نگه دارید.

در یک رابطه هر دو شخص باید آزادانه در کنار هم احساس راحتی داشته باشند نباید طوری رفتار کنید که شخص مقابل احساس کند که در بند عشق و احساسات شما اسیر است, وابستگی یعنی شما تحمل دوری طرف مقابل تان را ندارید و احساس می کنید بدون او نمی توانید زندگی کنید.

احساس وابستگی از عدم عزت نفس نشـأت می گیرد شخصی که برای خودش ارزش و احترام قائل نباشد و به بیانی دیگر خودش را دوست نداشته باشد دچار این احساس وابستگی می شود و نه تنها به خودش بلکه به شریک عاطفی اش نیز صدمه وارد می کند. عدم وابستگی یعنی علارغم دوست داشتن طرف مقابل خودتان را نیز دوست داشته باشید و اینگونه نباشد که بدون وی نتوانید زندگی کنید. بنابراین عدم وابستگی یکی از راه های حفظ رابطه عاشقانه می باشد.

حتا بخوانید: منشا رابطه احساسی ما چیست

گام چهارم : عمل کردن به وظایف

یکی از راه های حفظ رابطه عاشقانه  که به دوام یک رابطه کمک می کند این است که هر کسی سر جای خودش باشد و به وظایف خود عمل کند. در برخی رابطه ها زوج ها جایگاه خود را به عنوان همسر فراموش می کنند و در نقش دیگری ظاهر می شوند به طور مثال برخی از زنان جایگاه خود را به عنوان همسر فراموش می کنند و نقش مادرانه برای همسر خود بازی می کنند این رفتار برای بسیاری از مردان آزار دهنده است.

در یک رابطه باید جایگاه خود را بدانید شما همسر هستید که باید دوست داشته شوید و دوست بدارید از نقش خود فراتر نروید تلاش نکنید که در رابطه خودتان را فدا و قربانی عشق کنید کسی می تواند واقعا عاشق باشد و همسر خود را دوست داشته باشد که در درجه اول خودش را دوست بدارد بنابراین فرض اینکه خودتان را فدای عشق کنید نشان دهنده عاشق بودن شما نیست بلکه نشان دهنده فردی است که خودش را فراموش کرده و جایگاه خود را نمی داند و اینچنین شخصیتی معمولا در یک رابطه عاطفی خودش را قربانی می کند.

شما باید خودتان را در یک رابطه شناسایی کنید همان اندازه که به خودتان اهمیت و ارزش می دهید به طرف مقابل تان اهمیت و ارزش  دهید نیازهای یکدیگر را بشناسید. و خودتان را در یک رابطه قربانی نکنید.

راه های حفظ رابطه عاشقانه

سخن آخر

علاوه بر موارد بالا از دیگر راه های حفظ رابطه عاشقانه این می باشد که اهداف دو طرف در یک راستا باشد تا بتوانند به اهداف و عقاید یکدیگر احترام بگذارند. تفاوت های یکدیگر را بپذیرند و توانایی درک تفاوت ها را داشته باشند تا بتوانند به خوبی با هم سازگار شوند, صداقت داشته باشند و تلاش کنند تا اعتماد یکدیگر را جلب کنند. قدرت پذیرش بالایی داشته باشند اشتباهات خود را بپذیرند و تلاش کنند تا خود را اصلاح کنند. قدرت و توانایی بخشش داشته باشند و کدورت ها و کینه ها را رها کنند و به ارزش های مهم تری توجه داشته باشند. باید بتوانند درباره عقاید و اختلاف هایشان با هم صحبت کنند و در بیان احساسات واقعی خود ترسی نداشته باشند و برای شادی طرف مقابل نیازهای خود را خود را نادیده نگیرند و هر دو برای ایجاد یک رابطه موفق به یک اندازه تلاش کنند و زندگی شایسته ای برای خود فراهم کنند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دکمه بازگشت به بالا