مقالاتموفقیت

نقش قدرت ذهن در دست‌یابی به موفقیت و رشد فردی

تاثیر قدرت ذهن و افکار بر میزان کیفیت زندگی افراد غیرقابل انکار است شاید در این مورد اطلاعاتی نداشته باشید و چیز زیادی ندانید اگر از تاثیر و قدرت ذهن در دست یابی به موفقیت آگاهی ندارید خواند این مقاله را به شما همراهان عزیز پیشنهاد می کنم.

ذهن چیست

ذهن یا همان mind  بازتابی از اگاهی و هوش می باشد خواستگاه احساسات , عواطف , امیال , آرزوها و تخیلات ما در ذهن شکل می گیرد که بر رفتار ما تاثیر می گذارد به بیانی دیگر ذهن ماهیتی غیر فیزیکی دارد و شکل و اندازه مشخصی ندارد و بر خلاف مغز مادی نیست  شناخت و درک ما از جهان بیرون بواسطه ذهن شکل می گیرد. در خصوص ذهن پیچیدگی ها و نشناخته های بسیاری وجود دارد با این وجود به گفته روانشناسان ذهن به دو بخش کلی تقسیم می شود بخش هوشیار یا خوداگاه و بخش نیمه هوشیار یا ناخوداگاه که هر یک تفاوت های بسیاری با هم دارند.

پیشنهاد ویژه:فراموشی خاطرات بد چگونه ممکن می شود

ضمیرخودآگاه یا ذهن هوشیار

خودآگاه یا بخش ارادی ذهن ما که به بخش منطقی ذهن نیز شناخته می شود کنترل اعمال ارادی ما از قبیل تصمیم گیری ها تجزیه و تحلیل های منطقی و انجام فعالیت های روزانه مان را برعهده دارد.

ضمیرناخوداگاه یا ذهن نیمه هوشیار

این بخش از ذهن ما وظیفه مهم تری برعهده دارد در واقع کنترل اعمال غیر ارادی ما از قبیل نفس کشیدن , گردش خون , ضربان قلب , تنظیم بدن و … را بر عهده دارد  ذهن ناخوداگاه از قدرت بالایی برخوردار است بنابراین باید بتوانیم بین ذهن هوشیار و ناخوداگاه مان هماهنگی ایجاد کنیم تا بتوانیم از قدرت ذهن مان برای دستیابی به موفقیت استفاده کنیم.

استفاده از قدرت ذهن در موفقیت

تعیین هدف و برنامه ریزی

پیش از اینکه از قدرت ذهن تان برای رسیدن به خواسته ها و اهدافتان کمک بگیرید ابتدا باید خواسته تان دقیق و واضح مشخص کنید و بدانید به دنبال چه چیزی هستید بنابراین اولین قدم تعیین دقیق هدف می باشد. قدم بعدی پس از تعیین دقیق هدف انتخاب اینکه حاضرید برای رسیدن به هدفتان چه کارهایی انجام دهید به عبارتی دیگر قدم دوم برنامه ریزی برای دست یابی به خواسته می باشد بعد از این دو قدم می توانید از قدرت ذهن تان برای دستیابی به هدفتان استفاده کنید.

تخیل کردن

ذهن ما بسیار قدرتمند می باشد و قادر است هر آنچه باور کنیم را محقق کند بنابراین بسیار اهمیت دارد که به چه چیز می اندیشیم و چه چیزی را با تمام وجود باور داریم. بنابراین قدم بعدی برای رسیدن به موفقیت تخیل و تجسم می باشد. هر آنچه در آرزوی دستیابی بدان هستید در ذهن تان تصویر کنید هر چه تصویر در ذهن تان دقیق تر باشد دستیابی بدان سریع تر ممکن می شود از قدرت تصویر سازی ذهنی غافل نمانید.

به گفته انشتین ” تخیل بالاتر از دانش است “ تخیل قدرت بالای ذهن است ذهن انسان هر آنچه را که بتواند تجسم کند در زندگی مادی و در دنیای فیزیکی محقق می سازد بنابراین هر آنچه که در نظر دارید که بدان دستیابید را بر دیواره ذهن تجسم کنید. شما موجودی هستید که هیچ محدودیتی برای دستیابی به رویاهایتان ندارید کافی ست که از قدرت ذهن تان استفاده کنید تا بتوانید به تمامی خواسته ها و رویاهایتان دست یابید.

من می توانم

تگرار جملات تاکیدی می تواند راهی برای دستیابی به اهداف باشد زمانی شما جمله ای را بارها تکرار می کنید این تکرار موجب می شود در ذهن ناهوشیار بنشیند و هر آنچیزی که ذهن تان باور کند آن را خلق می کند بنابراین به غیر از تجمس کردن تکرار جملات مثبت و انگیزشی می تواند راهی برای نفوذ و به بدست گرفتن قدرت ضمیر ناخودآگاه باشد.

ایجاد انگیزه

برای اینکه از قدرت ذهن برای دستیابی به موفقیت استفاده کنید باید خودانگیزه باشید انگیزه توانایی ذهنتان را افزایش می دهد برای اینکه همیشه انگیزه بالایی داشته باشید باید به مزایای دستیابی به اهدافتان فکر کنید و مثبت نگر باشید شوق اشتیاق درونتان را شعله ور کنید برای دستیابی به خواسته تان اشتیاق سوزان داشته باشید. اشتیاق سوزان سوخت موتور جت خواسته های شما می باشد هر چه اشتیاق بیشتری از خود نشان دهید سرعت دریافت خواسته تان بیشتر خواهد شد.

مثبت نگر باشید

برای اینکه قدرت ذهن ناخوداگاه تان را در اختیار داشته باشید باید ابتدا ذهن خوداگاه تان را کنترل کنید زیرا این ذهن خوداگاه و منطقی شماست که می تواند با ایجاد افکار مخرب مانع رسیدن شما به موفقیت شود بنابراین باید به طور ارادی کنترل خوداگاه را در دست داشته باشید و راه آن مثبت نگری و داشتن بینش و نگرش مثبت می باشد با توجه روی افکار مثبت کنترل ذهن را در دست بگیرید و احساسات مثبت ایجاد کنید تا این احساسات مثبت شما با نفوذ در ذهن ناخوداگاه مسیر تحقق رویاهایتان را هموار کند. شما با مثبت نگری می توانید احساسات منفی مانند خشم , استرس و نگرانی را از خود دور کنید زیرا وجود این احساسات منفی راه ورد اتفاقات بد را به زندگی تان میسر می سازد پس به طور آگاهانه مراقب افکار و احساسات خود باشید.

تکنیک تمرکز انرژی ذهنی

برای دستیابی به خواسته ها و اهدافتان می توانید از تکنیک تمرکز ذهنی استفاده کنید. شما با تمرکز کردن روی هدفتان می توانید ارتعاش وجود آن را ایجاد کنید و آن خواسته را به زندگی تان دعوت کنید برای اینکه در این زمینه بتوانید بهتر عمل کنید می توانید یک شی به عنوان یادآوری کننده همراه داشته باشید به طور مثال می تواند یک انگشتر یا یک سنگ خاص باشد که به محض لمس آن به شما یادآوری شود که روی خواسته تان متمرکز شوید. باداشتن تمرکز شما حتی می توانید بسیاری از بیماری های صعب العلاج را درمان کنید فقط کافی ست روی سلامتی تمرکز داشته باشید.

دوری از افراد منفی نگر

برای اینکه بتوانید همیشه ذهن مثبت و روحیه مثبتی داشته باشید بهتر است در انتخاب همنشینان مناسب دقت کنید و از افراد منفی نگر دوری کنید زیرا این دسته از افراد با ایجاد و انتقال افکار منفی خود به شما موجب می شوند احساس شما تحت تاثیر تفکرات منفی آنها بد شود و ارتعاش این افکار بد تاثیر بدی در زندگی و کسب و کار شما ایجاد می کند.

منبع: تومیتونی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا