روابطمقالات

اصول برقراری یک رابطه درست

در این جهان هر کاری نیازمند اصول خاص خود می باشد از این روابط نیز دارای اصولی است که ما قصد داریم در این مقاله به صورت مختصر به اصول رابطه درست اشاره کنیم و در مقالات بعدی هر بخش را به اختصار توضیح می‌دهیم.
برای شروع باید ابتدا یک تعریف صحیح و درست ذهنی از آن چیزی که می‌خواهیم تا نسبت به آن به موفقیت  دست پیدا کنیم در ذهنمان بسازیم

روابط چیست

قبل از اینکه اصول رابطه درست را بدانید ابتدا باید تعریفی از رابطه داشته باشیم. روابط به طور مختصر ازنحوه رفتار و تعامل یک شخص با فرد یا افراد دیگر یا حتی موجودات و اشیاء دیگر می باشد برای مثال ما می گوییم آن شخص رابطه خوبی با همسرش, دوستش, خانواده‌اش و غیره دارد. یا آن شخص رابطه عمیقی با حیوانات دارد یا این که با فلان شی رابطه عجیبی برقرار کرده است که گویی آن شی جان دار است.

منشاء رابطه

بر اساس اصول رابطه درست و با توجه به معنای رابطه ما با کمی تفکر و عمیق اندیشیدن به این درک می رسیم که انسانها با هر چیزی که احساسی درون آنها بوجود بیاورد و احساس کنند روح دارد کنند رابطه برقرار می کنند. از این رو آنها می توانند با اشیاء رابطه برقرار کنند. چون یک شی می تواند چنان برای یک انسان ارزشمند شود که بتواند یک نوع احساس را درون آن فرد ایجاد کند و از ایجاد این احساس فرد می‌تواند یک رابطه را ایجاد کند.بنابراین برای شروع و استارت یک رابطه شما نیازمند یک نوع احساس می باشید و تا وقتی که شما این احساس را نداشته باشید نمی توانید رابطه ای را شکل دهید.

 نقش احساس در یک رابطه

با توجه به اینکه شما نیازمند یک احساس هستید برای ایجاد یک رابطه عاطفی باید. به این موضوع که هر نوع احساسی می‌تواند یک نوع رابطه خاص را به وجود بیاورد توجه داشته باشید بنابراین شما با هر نوع احساسی وارد یک رابطه شوید آن رابطه موجب می شود که آن احساسی که دارید پررنگ‌تر شود .بنابراین کاری که روابط در زندگی شما انجام می دهد پررنگتر کردن احساساتی است که شما دارید.
 برای مثال اگر شما از روی احساس ترس وارد یک رابطه شوید. قطعاً آن رابطه برای شما احساس ترس را پر میکند. چنانچه  شما از روی احساس تنهایی وارد یک رابطه شوید. آن رابطه احساس تنهایی بیشتری را در وجود شما نمایان می‌کند .حال به این موضوع فکر کنید که اگر از روی احساس قدرت و احساس عشق یک رابطه را شروع کنید آن را به چه احساسی را در شما به وجود می آورد.
حال می توانید این موضوع را درک کنید که احساس در روابط شما چقدر مهم می‌باشد و این مطلب که رابطه احساس شما را تقویت می کند را درک کنید.

منشا احساسی که ما داریم کجاست

در این قسمت از مقاله اصول رابطه درست به منشاه احساسات می پردازیم .
حال که این موضوع که احساس چه نقش حیاتی در روابط شما ایفا می‌کند را درک کردید. وقت آن رسیده که بدانید منشاء احساس کجاست. منشاء احساس ما خود ما هستیم و نوع نگرشی که ما نسبت به خودمان داریم. یعنی ما چه احساسی نسبت به خودمان داریم و چه رابطه ای با خودمان داریم.
برای مثال به این فکر کنید که فردی که از یک رابطه به تازگی خارج شده باشد و در آن رابطه چه از لحاظ اعتماد به نفس و چه از لحاظ بزرگی شخصیت دچار مشکل شده است. و چنان از این دو ناحیه دچار کمبود شده است که, باعث شده آن رابطه را تمام کند.  این فرد به دلیل اینکه از رابطه خارج شده با خود این فکر را می‌کند که در رابطه بعدی خود حواس خود را حسابی جمع می کنم که دیگر دچار اشتباه نشوم.
اما وقتی با یک شخص دیگر وارد رابطه می شود و بعد از مدتی طرف مقابل چندین برابر نسبت به فردی که اول با او در ارتباط بوده است در او احساس کمبود را ایجاد می کند دلیل این اتفاق می‌توانید با درک این مقاله و مقالات دیگری که در سایت وجود دارد بفهمید حال با توجه به این مقاله و مقالات قبلی این مسئله را ریشه یابی می‌کنیم تا برای شما عزیزان نیز روشن گردد.

ریشه یابی یک رابطه اشتباه

بر طبق اصول رابطه درست باید ریشه یک رابطه اشتباه را بدانید. در قدم اول شما باید به این موضوع توجه کنید که ریشه یک رابطه در پررنگ تر کردن یک یا چند نوع احساس درون شما می باشد. وقتی شخصی از یک رابطه ای که در آن احساس بدی داشته خارج می شود وجود این احساس بد در درون آن شخص نمایان می باشد. و از خود می‌پرسد من چه مشکلی داشتم که این رابطه به این گونه خراب شد و بدتر از آن اینکه ما تمام مشکل را از جانب طرف مقابل می بینیم.
 وقتی که ما مقصر را طرف مقابل می‌دانیم یعنی این درک را نداشتیم که رابطه یعنی پررنگتر کردن احساس, و این موضوع باعث می‌شود که ما نتوانیم ریشه مشکلات خود را در روابط پیدا کنیم تا بتوانیم روابط خود را بهبود ببخشیم.
حال به آیه‌ای از قرآن اشاره می‌کنم که در این آیه حک شده است که شما می توانید با اشیا نیز رابطه برقرار کنید و اگر در یک رابطه احساس خوبی پیدا نکردید چه کاری باید انجام بدهید.
 قَدْ نَرىٰ تَقَلُّبَ وَجْهِكَ فِي اَلسَّمٰاءِ فَلَنُوَلِّيَنَّكَ قِبْلَةً تَرْضٰاهٰا فَوَلِّ وَجْهَكَ شَطْرَ اَلْمَسْجِدِ اَلْحَرٰامِ وَ حَيْثُ مٰا كُنْتُمْ فَوَلُّوا وُجُوهَكُمْ شَطْرَهُ وَ إِنَّ اَلَّذِينَ أُوتُوا اَلْكِتٰابَ لَيَعْلَمُونَ أَنَّهُ اَلْحَقُّ مِنْ رَبِّهِمْ وَ مَا اَللّٰهُ بِغٰافِلٍ عَمّٰا يَعْمَلُونَ  ﴿۱۴۴﴾
 ما[به هر سو] گردانیدن رویت در آسمان را نیک مى بینیم. پس [باش تا] تو را به قبله اى که بدان خشنود شوى برگردانیم؛ پس روى خود را به سوى مسجد الحرام کن؛ و هر جا بودید، روى خود را به سوى آن بگردانید. در حقیقت، اهل کتاب نیک مى دانند که این [تغییر قبله ] از جانب پروردگارشان [بجا و] درست است؛ و خدا از آنچه مى کنند غافل نیست. (۱۴۴)
در قسمت اول آیه خداوند به رسول خود می فرمایند وقتی تو به هر سمتی روی خود را برگردانی من آن را نیک می بینم رسول خدا بابت اینکه بتواند خدا را خشنود کند خود احساس رضایت می‌کند و احساس خوبی پیدا می کند در ابتدای اسلام قبله مسلمانان مسجد الاقصا بودند که کفار آن زمان از این موضوع سوء استفاده کرده و پیامبر را زیر سوال می بردند این کار کفار باعث شد احساس بدی در وجود پیامبر به وجود بیاید خداوند می‌داند که اگر پیامبر با این احساس  اقدام به برقراری یک رابطه خوب با خداوند کند این رابطه به درستی پیش نمی رود بنابراین به پیامبر خود دستور می‌دهد که در این رابطه تو به سمتی مرا ستایش کن که ابتدا خودت احساس خوبی نسبت به آنجا داشته باشی.
بنابراین پیامبر مسجد القصا را مکانی مقدس می دانست و آنجا را بسیار دوست می داشت زیرا آنجا مهم ترین و مقدس ترین مکان برای دین اسلام بوده است ولی از آنجایی که توسط کفار زیر سوال و مورد تمسخر کفار قرار می گرفت نسبت به مسجدالقصی احساس خوبی نداشت بنابراین خداوند دستور داد که از مسجد الاقصا روی برگرداند و رهایش کند و به سمتی سجده کند که احساس خوبی داشته باشد و از آنجا به بعد به سمت مسجدالحرام سجده کردند.
در ادامه خداوند می فرماید این کار پیامبر, برای آنهایی که اهل کتاب هستند یعنی کسانی که اهل تفکر و دارای قدرت فکر کردن هستند و می‌دانند جهان هستی چگونه کار می کند, کار درست و صحیح و منطقی می باشد. در صورتی که در جامعه عوام این کار را اشتباه می دانستند و با توجه به این آیه ما باید به این درک برسیم که احساسی که در یک رابطه داریم باید احساس خوب باشد حتی اگر آن طرف مقابل رابطه را بسیار مقدس و ارزشمند بدانیم.حال اگر احساس بد و احساس بی ارزشی بودن در آن رابطه مشهود باشد باید از آن رابطه روی بگردانیم.
اصول رابطه درست

 

راه درست بدست آوردن یک رابطه

بر طبق اصول رابطه درست تنها راه بدست آوردن یک رابطه درست و عاشقانه راه کردن روابطی است که ما را از ارزش می اندازد. حتی اگر آن رابطه بسیار برای ما مقدس و دوست داشتنی هم باشد این تقدس و دوست داشتن از روی احساس عشق نیست, بلکه تنها یک وابستگی شدید می باشد که این وابستگی باعث می‌شود ما فکر کنیم که ما در این رابطه احساس خوبی داریم.

بنابراین اگر در یک رابطه ما احساس وابستگی و کمبود داشتیم نباید به آن رابطه ادامه دهیم زیرا در آینده احساس کمبود بیشتری می کنیم بنابراین ما ابتدا باید به درک صحیح از رابطه در خودمان برسیم. یعنی اگر می‌خواهیم رابطه ای را تجربه کنیم که در آن, از عزت نفس , دوست داشتن , اعتماد به نفس و دیگر از صفاتی که احساس خوبی به ما دست بدهد بهره
مند شویم.

ابتدا باید این صفات و احساسات خوب را در خودمان احساس کنیم و این احساسات را ابتدا در وجود خودمان داشته باشیم یعنی اگر ما ابتدای امرخودمان را چنان دوست داشته باشیم که عاشق خودمان باشیم و با این احساس وارد رابطه ای شویم در این رابطه می توانیم طرف مقابل را عاشق خود می کنیم و تنها راه ساخت این نوع رابطه همین است.

 

نتیجه گیری

اگر در رابطه دچار سرخوردگی هستیم باید این را بدانید که اول خودتان از درون سرخورده کرده اید و یا اگر در رابطه هستید که طرف شما عزت و احترام زیادی برای شما قائل هست این را بدانید در مرتبه اول شما خودتان از درون خود را مورد احترام قرار داده اید و این امر باعث می‌شود تمام کسانی که با شما وارد رابطهمی‌شوند و رفتار محترمانه عاشقانه با شما داشته باشند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا