مقالاتموفقیت

افراد موفق برای حفظ اعتمادبه‌نفس خود چه می‌کنند؟

گاهی امکان دارد برای شما پیش بیایید که در جمع یا موقعیتی قرار بگیرید که احساس کنید اعتماد به نفس لازم ندارید کمبود اعتماد به نفس مشکلی است که بسیاری از افراد با آن دست به گریبان هستند در این مقاله قصد داریم تا در خصوص اعتماد به نفس و راهکار افراد موفق برای افزایش اعتماد به نفس بیشتر سخن بگوییم و به این مسئله بپردازیم که افراد موفق با مشکلات مربوط به کمبود اعتماد به نفس خویش چگونه برخورد می کنند بنابراین با ما همراه باشید تا در این خصوص بیشتر بدانید.

نکته قابل توجه در خصوص افراد موفق این است که افراد موفق با نقاط ضعف و قوت خود به خوبی آشنا هستند و زمانی که در شرایطی قرار می گیرند که احساس ضعف می کنند می توانند به خوبی وضعیت را مدیریت کنند و برای مشکل خویش راه کاری پیدا کنند. در ادامه به راهکار افراد موفق برای افزایش اعتماد به نفس  اشاره خواهیم کرد.

راهکار افراد موفق برای افزایش اعتماد به نفس

افراد موفق نسبت به خود شناخت دقیقی دارند آن ها معمولا علت عدم اعتماد به نفس خود را می دانند و هرگز از ترس هایشان و از خودشان فرار نمی کنند. آن ها برای رفع مشکل و غلبه بر ترس هایشان اقدام لازم را انجام می دهند که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

حتما بخوانید: اعتماد به نفس چیست و راه های تقویت آن

  1 . آگاهی از علت عدم اعتماد به نفس

همانطور که گفتیم افراد موفق از خود شناخت درستی دارند و با آگاهی از علل عدم اعتماد به نفس خیلی سریع برای رفع آن اقدام می کنند. بسیاری از افراد از علت عدم اعتماد به نفس خویش آگاهی ندارند از همین جهت نیز نمی توانند برای این کمبود خود کاری انجام دهند و نیازمند به یک متخصص و روانشناس دارند کسی که بتواند علت را در آن ها شناسایی کند و برای رفع مشکل عدم اعتماد به نفس شان راه کاری ارائه دهد. این در حالی است که افراد موفق خود این توانایی را دارند که بتوانند تشخیص دهند که چرا دچار کمبود اعتماد به نفس شده اند و در نتیجه برای رفع مسئله خود اقدام لازم را انجام می دهند. به طور مثال فرد تصور می کند اگر در جمع صحبت کند دیگران متوجه منظور وی نمی شوند و او را درک نمی کنند فرد موفق با توجه به این موضوع در می یابد که هیچ چیزی نباید مانع وی شود و هیچ چیز نمی تواند از ارزش واقعی او کم کند حتی اگر دیگران منظور وی را متوجه نشوند این از ارزش وی کم نخواهد کرد بنابراین باید کاری که لازم است را انجام دهد.

بنابراین راه کاری که در این بخش برای این مسئله وجود دارد این است که برای اینکه با اعتماد به نفس دیده شوید و دیگران بهتر منظور شما را متوجه شوند باید با مخاطبین خود تماس چشمی برقرار کند تماس چشمی یعنی هنگامی که با طرف مقابل صحبت می کنید نگاه و توجه تان باید به سمت طرف مقابل باشد و از چرخاندن سر و نگاه کردن به اطراف باید پرهیز کنید زیرا در غیر این صورت فرد مقابل پیام و منظور شما را به درستی دریافت نمی کند و از طرفی دیگر این احساس به مخاطب دست می دهد که شما به وی توجه ندارید و از اعتماد به نفس لازم برخوردار نیستید.

حتما بخوانید: چگونه به خودتان افتخار کنید؟

2 . مقاومت در مقابل موقعیت و آداب و رسوم

افراد موفق برای افزایش اعتماد به نفس خویش به راحتی تسلیم موقعیت و آداب رسوم اشتباه نمی شوند بسیاری از افراد در مواجه با آداب رسوم اشتباه مجبور می شوند کارهایی انجام دهند که موجب می شود اعتماد به نفس شان کاهش یابد این در حالی است که افراد موفق توانایی مدیریت کردن خود را دارند و در مواجه با این شرایط مقاومت می کنند و تسلیم نمی شوند. به طور مثال در برخی از دورهمی ها و جمع های دوستانه به افراد پیشنهاد می شود برای اینکه در جمع ما ورود پیدا کنید و مورد پذیرش قرار گیرید باید رفتار و کارهایی را انجام دهید که از شما خواسته می شود و برخی از این رفتارها موجب ضعف شخصیت افراد می شود. افراد موفق از آنجایی که نسبت به خود شناخت دارند و خود را ارزشمند می دانند هرگز خود را در چنین جمع ها و موقعیت هایی قرار نمی دهند که موجب شود به شخصیت شان لطمه وارد شود آن ها در انتخاب و پذیرش همنشینان خود دقت لازم به خرج می دهند.

راه کاری که در این خصوص می توانیم به شما پیشنهاد کنیم این است که برای شناخت خود وقت بگذارید کتاب بخوانید و خود واقعی تان را بشناسید و برای خود ارزش قائل شوید و در انتخاب دوستان و همنشینان مناسب دقت داشته باشید و افرادی را انتخاب کنید که موجب ارتقاء شخصیت و دانش شما شوند.

3. اعتمادبه‌نفس عادت آنهاست

راهکار افراد موفق برای افزایش اعتماد به نفس تمرین و ممارست است آن ها می دانند هیچ موفقیتی بدون تلاش و تمرین بدست نمی آید از همین رو آن ها تمرین بسیار می کنند تا جایی که افزایش اعتماد به نفس برایشان تبدیل به یک عادت می شود و شبانه روز روی آن کار می کنند و جزئی از زندگی شان می شوذ. آن ها باور دارند که می توانند از پس هر مشکلی بر آیند با تکرار و تمرین بر روی افزایش اعتماد به نفس باورهای جدید در شما شکل می گیرید. باور اینکه شما می توانید از پس هر مانعی بر بیایید و هیچ کاری نیست که شما نتوانید آن را به درستی انجام دهید.

بنابراین راه کار این است که تمرین کنید و دست از تلاش برندارید مراقب افکار منفی تان باشید اجازه ندهید افکار منفی مانع فعالیت شما شود خودتان را باور کنید برای اینکه از شر افکار منفی خلاص شوید می توانید هر فکر منفی که به ذهن تان وارد شد بلافاصله آن را روی کاغذ بنویسید و برای اینکه آن را تضعیف کنید کاری خلاف آن فکر منفی انجام دهید. در حقیقت اهمیت ندادن به پیام های منفی و جایگزین کردن آن ها با پیام ها و افکار مثبت پایه شکل گیری اعتماد به نفس می باشد بنابراین جملات مثبت را با خود بارها تکرار کنید تا این جملات تبدیل به باور در درون شما شود و چیزی که تبدیل به باور شود شخصیت شما را شکل می دهد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا