روابطمقالات

نقش عادت های فکری در روابط

همانطور که می دانید عادت های فکری در روابط و زندگی ما نقش به سزایی دارند که اغلب افراد نسبت به آن آگاهی ندارند  و در روابط و زندگی خویش به درستی رفتار نمی کنند از این رو در این قسمت از مطالب آموزشی وبسایت تو میتونی به موضوع عادت های فکری در روابط می پردازیم.

عادت چیست؟

عادت ها از جمله رفتارهای هستند که ما به طور ناخوداگاه و بدون تفکر در زندگی و راوابط مان انجام می دهیم.
انسان همواره این ویژگی را در خود دارند که بتواند خود را با شرایط وفق دهد. این شرایط  چه به نفع انسان باشد و چه به ضرر انسان باشد انسان می تواند خود را با شرایط وفق دهد این ویژگی انسان در تمام موقعیت های زندگی کارایی دارد یعنی انسان می تواند خود را با شرایط مالی بسیار ضعیف و در فقر مطلق سازگاری دهد یا اینکه اگر از لحاظ سلامتی به مشکلی بر خورد می تواند خود را با شرایط جدیدی که برایش پیش آمده است هماهنگ کنند.
مانند معلولی که در یک سانحه یکی از اعضای بدن خود را از دست داده یا اینکه شخصی که تا به امروز رابطه ای نداشته و اکنون وارد یک رابطه شده است زندگی خود را طبق شرایط جدید خود می سازد و یا این که شخصی عزیزی را از دست داده زندگی را با شرایط جدیدی که برایش به وجود آمده است ادامه می دهد و خود را با شرایط جدید وفق می دهد که ما این امر را عادت‌ کردن می نامیم.

تاثیر عادت های فکری در روابط

خیلی از کارهایی که ما انجام می دهیم بر اساس عادت هایی هستند که ما داریم و زمانی که کاری را از روی عادت انجام می دهیم دیگر نیازی به فکر کردن در مورد آن نداریم و فکر کردن را تعطیل می کنیم. و این امر باعث می شود که چشم ما بر خیلی از حقایق زندگی که برای ما اتفاق می‌افتد بسته شود و تکرار این کار موجب ساخت باورهای ما می شوند.
همانطور که پیش تر اشاره کردیم واقعیت زندگی ما را انتخاب هایی که ما در زندگی انجام می دهیم می سازد و این انتخاب ها از عادت های ما یا همان باورهای ما نشأت می گیرند. و این باور یا عادت, خود نیز از یک فکر تشکیل شده است. حال اگر ما طبق عادت های فکری در روابط مان کارهایی را انجام دهیم نتیجه آن اعمال در زندگی ما به واقعیت تبدیل می شود و ما در زندگی و روابط خود همان چیزی را تجربه می کنیم که طبق عادت هایمان به آن عمل کردیم.
برای مثال شخصی که در روابط خود عادت کرد که تماس یک طرفه تلفنی با طرف خود برقرار کند. اگر این کار را نکند فکر می‌کند که طرف مقابل او از این کارش ناراحت می شود دقیقا همین اتفاق در زندگی او صورت می گیرد.
اگر او تماس نگیرد فرد مقابل او واقعاً ناراحت می شود و باعث به وجود آمدن یک ناراحتی میان آن دو می شود به این دلیل به مرور زمان برای این فرد این باور شکل می گیرد که تماس باید یک طرفه باشد و دیگر نمی تواند این را باور کند که در یک رابطه درست باید تماس دو طرفه باشد.
و واقعیت زندگی خود را به این شکل رقم می‌زند که این وظیفه من است که این رابطه را پیگیری کنم و باید من به دنبال بهبود و ادامه رابطه باشم اگر به همچین فردی بگویید که این کار او اشتباه است و باید به یک رابطه پایاپای اعتقاد داشته باشد نمی تواند هم چنین چیزی را بپذیرد زیرا اگر بخواهد به حرف شما عمل کند نتیجه عکس در زندگی خود می بیند.

حتما بخوانید: نقش روابط عاطفی از دیدگاه قران

نتیجه رفتار کورکورانه

همانطور که می دانید حقایق و واقعیت زندگی بر اساس باور و عادت های فکری ما است که شکل می گیرند فرد مثال بالا می‌خواهد کاری کند خلاف باورهایش و نتیجه آن قطعا چیزی می شود خلاف باورهایش بنابراین به این نوع رفتار, رفتار کورکورانه در زندگی می گویند.
یعنی فرد نمی تواند واقعیت موضوع  را ببیند و اگر هم بخواهد خلاف باورهای خود عمل کند نتیجه معکوس می بیند. بنابراین این موضوع به مرور زمان باعث می شود که فرد از این رفتار خود, که تماس  یک طرف می باشد دفاع کند و دلایل قانع کننده نیز برای عمل خود آورد.به طور مثال می گوید در زندگی باید گذشت داشت این کار من از روی عشق است چون طرف من خوشحال می شود من این کار را می‌کنم و این نشان دهنده عشق و علاقه من است.
و این رفتار کورکورانه باعث می شود که شخص نتواند این را ببیند که رفتار او باعث کم شدن ارزش وی در نظر طرف مقابلش می شود و به مرور زمان شخصیت خود را از یک انسان با ارزش تبدیل به یک فرد بی ارزش در آن رابطه می کند.به گونه ای که دیگر تمام کارها و اعمال او از طریق عادت می باشد. و عقل , فهم و استدلال را تعطیل می کند.
و از آنجایی که تمام رفتارش تبدیل به عادت شده است این واقعیت را که در این رابطه در حال خرد شدن و کوچیک شدن است را نمی بیند.

 

قدرت عادت های اشتباه و تاثیر آن در روابط

 زمانی که رفتارها و اعمال ما تبدیل به عادت شدند و بر اساس عادت های فکری در روابط مان رفتار کردیم در این زمان دیگر از قوه تعقل خویش استفاده نمی کنیم زیار نیازی نیست که انرژی زیادی صرف تعقل کنیم زیرا به طور ناخوداگاه و اتوماتیک اعمال ما انجام می شوند بدون اینکه ما حواسمان باشد.
به طور مثال زمانی که برای اولین با اقدام به رانندگی می کنیم تمام حواس و انرژی مان صرف این کار می شود و بعد از مدتی که این روند عادی شد و تبدیل به یکی از عادت های مان شد در آن زمان بدون اینکه انرژی زیادی صرف کنیمیا تعقل کنیم رانندگی می کنیم این قدرت عادت است.
وقتی که ما بر اساس عادت های فکری در روابط خود عمل می‌کنیم و از تفکر دور می‌شویم جامعه ای را شکل می دهیم قبح یک کار ریخته می شود و دلیل این امر این است که چون در جامعه زندگی می کنیم که آنها هم طبق عادت عمل می کنند و در نهایت به جامعه ای دچار می‌شویم که درست را غلط می دانند و غلط را درست می‌دانند و  یک اشتباه دیگر اشتباه محسوب
نمی شود.
برای مثال در چند دهه قبل روابط بین دختر و پسر قبل از ازدواج بسیار زشت و زننده و خانمان سوز محسوب می شد و اگر دختری با پسری حتی صحبت هم می کرد جامعه دیدگاه خیلی بدی نسبت به آن دختر یا پسر پیدا می کرد این در حالی است که در عصر امروزه ما این عمل یک امر عادی محسوب می شود. بگونه ای که تمام خانواده‌ها آشنایی بین دختر و پسر را قبل از ازدواج یک امر مهم و ضروری برای داشتن یک زندگی خوب می‌دانند و این در حالی است که چند دهه قبل این امر یک عمل واقعاً ناپسند از دیدگاه جامعه محسوب می‌شد.
حال اگر انسان ها یاد بگیرند که تصمیمات خود را نه از روی عادت های فکری در روابط شان بلکه بر اساس تعقل بگیرند در این حالت بهترین تصمیم و نتیجه را گرفته اند.بنابراین زمانی که ما از طریق عقل و استدلال تصمیمی را می‌گیریم و نگاهی به عادت‌های جامعه نداریم می توانیم تمام عواقب یک تصمیم را در نظر بگیریم و دیگر دچار تصمیم کورکورانه نشویم و بهترین انتخاب را انجام دهیم اما جامعه ما اکثراً به بیماری تصمیم کورکورانه دچار شده اند به گونه‌ای که ضرب المثل هایی هم برای این کار ساخته اند.
خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو

عادت های فکری در روابط

چگونه مسیر درست را بیابیم

تنها راه انتخاب مسیر درست خارج شدن از توهم عادت های فکری در روابط و دیدن تمام حقایق است که این یک امری است مستلزم جسارت تلاش و پشتکار زیرا اگر شما بخواهید از روی عقل تصمیمی بگیرید و همرنگ جماعت نباشید قطعاً نظر شما با نظر بقیه افراد جامعه اختلاف فاحشی دارد و نتیجه شما نیز با نتایجی که جامعه می گیرند اختلاف فاحشی پیدا می کند. در ابتدای امر چون ما به این نوع رفتار عادت کردیم مسیر جدید برای ما مسیری غلط و اشتباه جلوه می کند تا وقتی که به این باور برسیم که مسیر جدید, مسیری درست می باشد.
راهی که شما بفهمید که مسیر جدید مسیر درست است این است که شما به تفکر در مورد مسیر جدید تان بپردازید و هر چیزی که باعث پیشرفت شما و بالاتر رفتن شخصیت خود شما می باشد آن را راهی صحیح تلقی کنید با توجه به گفته هایی که انجام دادیم باید به این درک برسیم که عادت های ما در روابط باعث لطمه خوردن مان می شود ولی اگر اقدام به تفکر درست و اندیشیدن در روابط خود کنیم می‌توانیم روابط خود را به گونه‌ای فوق‌العاده بهبود ببخشیم در ادامه به تعدادی از آیات کتاب خداوند اشاره می کند که در مورد تفکر و قدرتی که تفکر به ما می‌دهد می باشد.
 يَسْئَلُونَكَ عَنِ اَلْخَمْرِ وَ اَلْمَيْسِرِ قُلْ فِيهِمٰا إِثْمٌ كَبِيرٌ وَ مَنٰافِعُ لِلنّٰاسِ وَ إِثْمُهُمٰا أَكْبَرُ مِنْ نَفْعِهِمٰا وَ يَسْئَلُونَكَ مٰا ذٰا يُنْفِقُونَ قُلِ اَلْعَفْوَ كَذٰلِكَ يُبَيِّنُ اَللّٰهُ لَكُمُ اَلْآيٰاتِ لَعَلَّكُمْ تَتَفَكَّرُونَ  ﴿۲۱۹﴾
 در بارهء شراب و قمار، از تو مى پرسند، بگو: «در آن دو،گناهى بزرک، و سودهایى براى مردم است، و[لى ] گناهشان از سودشان بزرگتر است.» و از تو مى پرسند: «چه چیزى انفاق کنند؟» بگو: «ما زاد[بر نیازمندى خود] را.» این گونه، خداوند آیات [خود را] براى شما روشن مى گرداند، باشد که در[کار] دنیا و آخرت بیندیشید. (۲۱۹)
 وَ لَوْ شِئْنٰا لَرَفَعْنٰاهُ بِهٰا وَ لٰكِنَّهُ أَخْلَدَ إِلَى اَلْأَرْضِ وَ اِتَّبَعَ هَوٰاهُ فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ اَلْكَلْبِ إِنْ تَحْمِلْ عَلَيْهِ يَلْهَثْ أَوْ تَتْرُكْهُ يَلْهَثْ ذٰلِكَ مَثَلُ اَلْقَوْمِ اَلَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيٰاتِنٰا فَاقْصُصِ اَلْقَصَصَ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ  ﴿۱۷۶﴾
 و اگر مى خواستیم، قدر او را به وسیلهء آن [آیات ] بالا مى بردیم، اما او به زمین [ دنیا] گرایید و از هواى نفس خود پیروى کرد. از این رو داستانش چون داستان سگ است [که ] اگر بر آن حمله ور شوى زبان &از کام برآورد، و اگر آن را رها کنى [باز هم ] زبان از کام برآورد. این، مثل آن گروهى است که آیات ما را تکذیب کردند. پس این داستان را[براى آنان ] حکایت کن، شاید که آنان بیندیشند. (۱۷۶)
 أَ وَ لَمْ يَتَفَكَّرُوا مٰا بِصٰاحِبِهِمْ مِنْ جِنَّةٍ إِنْ هُوَ إِلاّٰ نَذِيرٌ مُبِينٌ  ﴿۱۸۴﴾
 آیا نیندیشیده اند که همنشین آنان هیچ جنونى ندارد؟ او جز هشداردهنده اى آشکار نیست. (۱۸۴)

سخن پایانی

حال که نقش و تاثیر عادت های فکری در روابط پی بردید تلاش کنید تا عادت های مناسب را جایگزین کنید و هرگز به طبق عادت های اشتباه و کورکورانه رفتار نکنیم زیرا عواقب آن می تواند در روابط ما غیرقابل جبران باشد.در مقاله بعدی در خصوص اصول رابطه درست صحبت می کنیم حتما مقالات ما را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا